Sindikata e gazetarëve nxit vigjilencë, politikanët të paralajmërohen për sulmet ndaj mediave

Maqedonia

Sindikata e gazetarëve nxit vigjilencë, politikanët të paralajmërohen për sulmet ndaj mediave

Më: 20 shkurt 2024 Në ora: 18:23
Foto ilustrim

Sindikata e pavarur e gazetarëve dhe punonjësve të medias paralajmëron për vigjilencë në daljet publike të politikanëve, sidomos kur, duke komentuar situata në shoqëri, hyjnë në segmentin e politikës redaktuese të mediave.

SPGPM beson se është e palejueshme që politikanët e rangut më të lartë të etiketojnë median dhe të vlerësojnë produktet gazetareske vetëm pse nuk u pëlqen përmbajtja.

“Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në fjalimin e tij publik para të pranishmëve në tribunën e partisë, sulmoi drejtpërdrejt një televizion kombëtar për shkak se në programin e tij informativ përcillte një humor të caktuar të qytetarëve, gjegjësisht shprehu pakënaqësinë e studentëve për sasinë e studentit. vakt.

Kujtojmë se me heshtjen e medias shuhet zëri i qytetarëve dhe shënjestrim i tillë verbal nga politikanë, fjalët e të cilëve duhet të kenë peshë mund të shkaktojnë edhe kufizime në lirinë e medias.

Politikanët duhet të kenë një sens më të madh të pasojave të fjalëve të tyre të shprehura publikisht që arrijnë një numër të caktuar ndjekësish dhe në këtë mënyrë të krijojnë një atmosferë ndjenjash negative ndaj gazetarëve dhe mediave, të cilat, sipas përvojës, pothuajse gjithmonë kanë rezultuar me verbale, madje edhe fizike. sulm ndaj profesionistëve të medias”, thonë SPGPM.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat