Schultz: BE-ja nuk dha fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut për shkak të “tradhtisë” së Francës

Maqedonia

Schultz: BE-ja nuk dha fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut për shkak të “tradhtisë” së Francës

Më: 18 qershor 2024 Në ora: 20:31
Martin Schulz

“Marrëveshja e Prespës dhe roli i Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev dhe ekipeve të tij janë historikë.

Ata zgjidhën një problem që u dha qytetarëve një zgjidhje paqësore dhe hapi prosperitet për brezat e ardhshëm, por BE-ja nuk dha fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut për shkak të tradhtisë politike të Francës”, tha Martin Schulz.

Schulz theksoi se marrëveshja është ishte një hap historik që ofron një zgjidhje paqësore për të dy vendet dhe hap rrugën për prosperitetin e brezave të ardhshëm.

Megjithatë, ai shprehu zhgënjimin e tij për veprimet e BE-së, duke iu referuar veçanërisht “tradhtisë politike të Francës”, e cila sipas tij ka ndikuar në vendimin për të mos hapur negociatat. Eventi u organizua nga Instituti Alexis Tsipras dhe Fondacioni Zaev, të cilët po kërkojnë të promovojnë bashkëpunimin rajonal dhe zhvillimin e qëndrueshëm në rajon.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat