Gashi në takim me ambasadorin turk: Do të vazhdojë bashkëpunimi ne arsim dhe ekonomi

Maqedonia

Gashi në takim me ambasadorin turk: Do të vazhdojë bashkëpunimi ne arsim dhe ekonomi

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 19:27
Foto ilustrim

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Afrim Gashi, realizoi një takim të rëndësishëm me ambasadorin turk, SH.T. Fatih Ulusoy, për të diskutuar marrëdhëniet ndërshtetërore dhe të thellojnë lidhjet miqësore mes dy vendeve. Në këtë takim u rikonfirmua angazhimi për të vazhduar me një bashkëpunim të ngushtë në fusha të ndryshme si arsimi, ekonomia dhe kultura.

Kryetari Gashi shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme që Republika e Turqisë i ka dhënë Maqedonisë së Veriut që nga pavarësia e saj. Ai përmendi se këto marrëdhënie të ngushta janë dëshmuar përmes intensitetit të lartë të takimeve zyrtare dhe vizitave reciproke në nivelin më të lartë, të cilat kontribuojnë në fuqizimin e lidhjeve të ndërsjellta.

Një pikë thelbësore në diskutimet ishte roli i komunitetit turk në Maqedoni si një urë lidhëse që përforcon më tej marrëdhëniet. Gjithashtu u diskutua për rëndësinë e 21 Dhjetorit, Dita e Mësimit në Gjuhën Turke, e cila vëzhgohet me pjesëmarrjen e Kryetarit të Kuvendit të Madh Nacional të Turqisë, duke simbolizuar vazhdimin e traditës dhe respektin për diversitetin kulturor.

Vëmendje veçanërisht u kushtua bashkëpunimit parlamentar, ku janë themeluar dhe funksionojnë me sukses grupe parlamentare për miqësi dhe bashkëpunim, si dhe pjesëmarrjes në asamble të ndryshme parlamentare ndërkombëtare, që pasqyrojnë një dialog të gjallë dhe të frytshëm.

Në planin ekonomik, ambasadori Ulusoy theksoi se Turqia është një ndër partnerët kryesorë tregtarë dhe strategjikë për investime në Maqedoni, duke ndikuar pozitivisht në zhvillimin e sektorëve të ndryshëm të ekonomisë vendase. Së fundmi, u theksua mbështetja e fortë e Turqisë për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, si dhe shpresat për një të ardhme të përbashkët në kuadër të Bashkimit Evropian.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat