​Taylor Swift targeton Kim Kardashian në albumin e ri

Mediale Vip

​Taylor Swift targeton Kim Kardashian në albumin e ri

Më: 19 prill 2024 Në ora: 22:19
​Taylor Swift targeton Kim Kardashian në albumin e ri

Qe nga publikimi i së premtes i albumit të fundit të Taylor Swift "The Tortured Poets Department" dhe albumit të saj të befasishëm të dyfishtë "The Tortured Poets Department: The Antology", Swift ka qenë e shpejtë për të vënë në dukje dredhitë delikate për marrëdhëniet dhe traumat e së kaluarës - duke përfshirë një grindje të vazhdueshme me Kim Kardashian.

Në këngën e Swift të titulluar "Faleminderit aIMee", ajo këndon për një vajzë të keqe "të bronztë, të nxirë me spërkatje" në shkollë që nëna e saj dëshironte të kishte "vdekur".

"Gjithë atë kohë që po hidhje grushte, unë po ndërtoja "diçka" / Dhe nuk mund ta fal mënyrën se si më bëre të ndihesha / bërtita "F--- ti, Aimee" në qiellin e natës, ndërsa gjaku po shpërthente ,'" ajo këndon. "Por unë nuk mund ta harroj mënyrën se si më bëre të shërohem."

Ndërsa Swift nuk e emërton drejtpërdrejt Kardashian, titulli i këngës ka tri shkronja të mëdha: K-I-M.

"Unë nuk mendoj se keni ndryshuar shumë / Dhe kështu unë ndryshova emrin tuaj, dhe çdo të dhënë të vërtetë përcaktuese," këndon Swift në pistë. "Dhe një ditë, fëmija juaj vjen në shtëpi duke kënduar" / Një këngë që vetëm ne të dy do ta dimë se është për ju."

Grindja e vazhdueshme shkon prapa në vitin 2016 kur bashkëshorti i atëhershëm i krijuesit të Skims, Kanye West, tregoi se si ai dhe Swift "mund të kenë ende seks" sepse ai "e bëri atë b---- të famshëm".

Kardashian postoi një video të një telefonate të regjistruar mes Swift dhe West duke diskutuar mbi tekstin që do të shfaqej në këngën e ardhshme të reperit, "Famous". Swift pretendon se ajo kurrë nuk i miratoi tekstet; Ndryshe ka thënë Kardashian.

Reagimi ndikoi në shëndetin mendor të Swift-it pasi ajo u cilësua si "gënjeshtare".

"Të qenit në mënyrë të rreme si gënjeshtar kur nuk më dhanë kurrë historinë e plotë apo luajta ndonjë pjesë të këngës është një atentat i personazhit. Do të doja shumë të përjashtohesha nga kjo rrëfim, në të cilin nuk kam kërkuar kurrë të bëhem pjesë, pasi 2009”, ka shkruar ajo në një postim të fshirë në Instagram.

Swift befasoi fansat duke publikuar një album të dyfishtë të premten.

Swift e trajtoi skandalin me disa këngë negative në albumin e saj "Reputation" në vitin 2017, nga "Call It What You Want" në "Look What You Made Me Do".

Pasi u emërua Personi i Vitit nga revista Time në 2023, Swift e quajti grindjen një moment "të zymtë" dhe pretendoi se ajo iku në "një vend të huaj" ku "nuk la një shtëpi me qira për një vit".

"Kjo më çoi psikologjikisht në një vend që nuk kam qenë kurrë më parë," kujton ajo në profilin e saj në Time. "Unë u transferova në një vend të huaj, nuk lashë një shtëpi me qira për një vit.

"Kisha frikë të merrja telefonata. Unë i largova shumicën e njerëzve në jetën time, sepse nuk i besoja më askujt. U ul me të vërtetë, shumë të vështirë."

Veçanërisht, albumet nuk prekin vetëm lidhjen e saj gjashtëvjeçare me ish-Joe Alwyn, por edhe romancën e saj të stuhishme me muzikantin e vitit 1975, Matty Healy.

Në këngën e saj të hapjes "Fortnight" - ku shfaqet Post Malone - kantautori përshkruan një marrëdhënie të shkurtër që u përkeqësua shpejt.

"Dhe askush këtu nuk është fajtor/ Po për tradhtinë tuaj të qetë?", këndon ajo. "Unë mora veprimin e mrekullueshëm ndaj drogës/ Efektet ishin të përkohshme/ Dhe unë të dua, po më shkatërron jetën."

Në këngën e saj "Down Bad" - që duket se i referohet pasojave të ndarjes së saj me Alwyn - Swfit këndon: "A m'i more të gjitha rrobat e vjetra vetëm për të më lënë këtu lakuriq dhe vetëm/ Në një fushë në të njëjtin qytet të vjetër që disi duket kaq e zbrazët tani… Si guxon të mendosh se është romantike/ Të më lërë të sigurt dhe të bllokuar."

Në një këngë tjetër të titulluar "I Can Do It With a Broken Heart", Swift këndon: "Ai tha se do të më donte gjithë jetën/ Por ajo jetë ishte shumë e shkurtër ... Ai tha se do të më donte përgjithmonë / Por ajo kohë ishte mjaft e shkurtër”.

Me albumin që sapo u publikua, fansat janë ende duke deshifruar në mënyrë aktive tekstet - dhe duke ndarë mendimet e tyre për të dhëna delikate.

Fansat besojnë se kënga e saj "The Alchemy" ka të bëjë me romancën e saj më të fundit me yllin e NFL, Travis Kelce.

Nga fundi i këngës, teksti i Swift duket se i referohet kampionit të Super Bowl: "Këmisha jashtë dhe miqtë e tu të ngrenë lart mbi kokat e tyre / Birra ngjitet në dysheme / Brohoritjet brohoritën "sepse ata thanë se nuk kishte asnjë shans / Përpiqen të jenë më i madhi në ligë / Ku është trofeu / Ai sapo vjen me vrap tek unë."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat