Niveli i lartë i vitaminës D i mban njerëzit në formë

Mjekësi alternative

Niveli i lartë i vitaminës D i mban njerëzit në formë

Më: 27 dhjetor 2020 Në ora: 19:33

Është konstatuar se niveli i lartë i vitaminës D mban njerëzit më në formë.

Në studimin e publikuar në faqen e internetit “Live Science” thuhet se nivelet e larta të vitaminës D kanë rritin aftësinë kardio-respiratore.

Kërkuesit kanë analizuar informacionet e marra nga rreth 2 000 njerëz të moshës 20-49 vjeç, pjesë e një studimi kombëtar shëndetësor në periudhën 2001-2004 në SHBA.

Tek pjesëmarrësit janë matur nivelet e vitaminës D në gjak dhe vëllimi maksimal i oksigjenit (VO2Max) që trupat e tyre mund të përdorin gjatë ushtrimeve.

Hulumtuesit kanë zbuluar se me rritjen e nivelit të vitaminës D u rrit edhe VO2max.

Rezultatet e studimit janë publikuar në revistën “European Journal of Preventive Cardiology”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat