Topi me silikon i mbjellë në stomak ndihmon në lehtësimin e urthit!

Mjekësi alternative

Topi me silikon i mbjellë në stomak ndihmon në lehtësimin e urthit!

Më: 31 dhjetor 2020 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Një top silikoni në stomak mund të ndihmojë në lehtësimin e urthit të vazhdueshëm. Pajisja me madhësinë e një topi ping pongu, mund të vendoset në pjesën e brendshme të stomakut përmes një operacioni.

Topi shtyp poshtë në valvulën njëkahëshe që lejon ushqimin të lëvizë nga ezofagu, tubi i ushqimit dhe në stomak.

Kjo ndalon hapjen e valvulës në mënyrën e gabuar dhe lejimin e rrjedhjes së acidit nga stomaku përsëri në ezofag, gjë që është e zakonshme tek pacientët me urth dhe që shkakton dhimbjen ‘djegëse’.

Kërkimet paraprake sugjerojnë që pajisja siguron lehtësim afatgjatë nga ky problem shëndetësor.

Urth prek rreth një në tre njerëz. Faktorët e rrezikut përfshijnë shtatzëninë, mbipeshën, pirjen e duhanit dhe ilaçe të caktuara (të tilla si disa pilula për presion të lartë të gjakut ose ilaçet kundër depresionit), të cilat irritojnë ose dobësojnë valvulën. Urthi shkaktohet nga acidi klorhidrik (i prodhuar për të prishur ushqimin) që rrjedh përsëri në ezofag.

Kjo është për shkak të një defekti në një muskul, të quajtur muskul unazor i poshtme i ezofagut, i cili punon si një valvul njëkahëshe për të kontrolluar rrjedhën e ushqimit në stomak. Urthi mund të trajtohet me pilula antacid pa recetë, të cilat zbusin inflamacionin në ezofag.

Por kushdo që vuan më shumë se dy herë në javë mund të ketë një gjendje të quajtur sëmundje zbaticë gastroesophageal, ku rreshtimi i ezofagut dëmtohet nga ekspozimi i tepërt i acidit.

Një studim në Universitetin e Beogradit në Serbi vëzhgoi pajisjen e re RefluxStop tek 50 pacientë dhe si ndikoi tek ta. RefluxStop uli simptomat e urthit me një mesatare prej 86 përqind dhe rezultatet u botuan në Korrik, në revistën BMC Surgery.

RefluxStop tani është aprovuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar dhe potencialisht mund të përhapet kudo në muajt e ardhshëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat