Aciditeti i stomakut dhe refluksi: metoda natyrale për t’i larguar

Mjekësi alternative

Aciditeti i stomakut dhe refluksi: metoda natyrale për t’i larguar

Më: 1 janar 2021 Në ora: 22:00
Foto ilustrim

Aciditeti i stomakut është padyshim një nga shqetësimet më të bezdisshme dhe të dhimbshme të sistemit të tretjes.

Ata që vuajnë pak a shumë e dinë se sa shqetësuese është.

Refluksi dhe aciditeti i stomakut prekin miliona njerëz çdo vit. Ata, në shumicën e rasteve përdorin shumë ilaçe, përdorimi i të cilave mund të jetë joproduktive dhe të ketë efekte shkatërruese në sistemin e tretjes.

Këtu po përmendin disa këshilla për të ndihmuar në lehtësimin e acidit të stomakut dhe reflusksit në mënyrë natyrale.

1.Bikarbonat natriumi (soda e bukës)

Është shumë efektive në neutralizimin e acideve në stomak, duke parandaluar urthin. Hidhni një lugë bikarbonat në një gotë me ujë të ngrohtë, përzieni mirë dhe e pini para ngrënies ose sapo të ndjeni simptomat e para të urthit.

2.Xhenxhefili

Përmban enzima të afta për të sintetizuar aminoacidet. Gjithashtu, duke qenë antibakterial dhe anti-inflamator, xhenxhefili ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve. Bëni dhe pini një çaj me rrënjë xhenxhefili.

3.Bajame

Zëvendësimi i ëmbëlsirës me këtë frut të thatë e të shkëlqyeshëm ndihmon në parandalimin e urthit. Bajamet ndihmojnë në neutralizimin e acideve.

4.Uthull molle

Edhe pse mund të duket e çuditshme për shkak të aciditetit të saj, uthulla e mollës është një ilaç shumë efektiv për urthin. Hidhni një lugë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe e pini pas ngrënies.

Gjithashtu, mos harroni të merrni një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar dhe mbi të gjitha të lehtë, pa ushqime shumë të yndyrshme, shumë të ëmbla ose shumë të përpunuara.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat