Pse strijat u shfaqen shumë vajzave të reja?

Mjekësi alternative

Pse strijat u shfaqen shumë vajzave të reja?

Më: 3 janar 2021 Në ora: 23:24
Foto ilustrim

Na pëlqen ose jo, në një moment gjatë jetës së femrës, strijat do të shfaqen në lëkurën e tyre.

Edhe pse janë një gjendje shumë e zakonshme e lëkurës, veçanërisht në faza të ndryshme të zhvillimit dhe gjatë shtatzënisë, ato mund të jenë shqetësuese nëse nuk e dini se çfarë janë dhe mund të ndikojnë në vetëbesimin.

Për të na ndihmuar të kuptojmë strijat, dermatologët dhe ekspertët shpjegojnë saktësisht se çfarë janë, pse ndodhin dhe mënyra më e mirë e parandalimit të tyre, si dhe mënyra e duhur për shërimin dhe zvogëlimi e paraqitjes së tyre (nëse dëshironi ta bëni).

Çfarë janë strijat?

“Strijat shkaktohen nga grumbullimet në kolagjenin dhe fibrat elastike në lëkurë”, shpjegon Dr. David Jack, mjek estetik.

“Kjo mund të shkaktohet nga shtrirja e vetë lëkurës ose si rezultat i faktorëve hormonalë që ndikojnë në qeliza, duke e bërë shtresën e kolagjenit më të dobët dhe më të prirur për t’u dëmtuar”.

Strijat në thelb janë një formë e dhëmbëzimit të lëkurës që mund të ndodhë kudo në trup, por kanë tendencë të ndikojnë në zonat të cilat kanë duruar një rrjedhje rritjeje, për shembull, gjinjtë gjatë pubertetit.

Ato mund të identifikohen nga pamja e tyre e veçantë në formë shiritash, që disa u ngjajnë shenjave të kthetrave. “Kur shfaqen për herë të parë strijat, ato kanë tendencë të jenë të kuqe, vjollcë, rozë, kafe të kuqërremtë, ose kafe të errët, në varësi të ngjyrës së lëkurës suaj. Me kalimin e kohës, ngjyra zbehet dhe ato fundosen nën lëkurën tuaj”, thotë Dr. Anastasia Therianou.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat