Antibiotikët më të mirë natyralë për të luftuar infeksionet e trupit

Mjekësi alternative

Antibiotikët më të mirë natyralë për të luftuar infeksionet e trupit

Më: 6 janar 2021 Në ora: 17:55
Hudhra

Antibiotikët janë ilaçe që përdoren për të penguar bakteret dhe për të trajtuar sëmundjet. Antibiotikët natyrorë janë substanca që rrjedhin nga barishtet, shtesa të substancave të tjera që ndodhin natyrisht që tregojnë veti anti-mikrobike.

Ata janë në gjendje të luftojnë infeksionet bakteriale, virale, kërpudhore dhe parazitare dhe shpesh rekomandohen për infeksione të buta si diarre, infeksione të zorrëve, infeksione të traktit urinar, ftohje, kollë apo dhimbje të fytit shkruan Parenting.firstcry.

Ekstraktet bimore janë përdorur prej kohësh për të trajtuar sëmundjet. Një vlerësim i 58 bimëve medicinale tradicionale kineze tregoi se 15 prej tyre kishin veti anti-kërpudhore dhe 23 kishin veti antibakteriale dhe 8 prej tyre treguan veti të dyanshme.

Një studim madje zbuloi se një trajtim bimor ishte po aq efektiv sa edhe antibiotikët modernë në trajtimin e një infeksioni bakterial të zorrëve.

–Antibiotikët më të fuqishëm natyrorë që mund t’i provoni në shtëpi

1) Vaji i rigonit

Vaji i rigonit është një nga antibiotikët më të fortë natyrorë për të trajtuar një sërë infeksionesh bakteriale, kërpudhore dhe parazitare.

Studimet tregojnë se ajo ka si objektiv bakteret gram-pozitive dhe gram-negative, duke e bërë atë një antibiotik me spektër të gjerë të aftë për të trajtuar një numër infeksionesh.

Meqenëse ka aftësi të zvogëlojë inflamacionin dhe të luftojë viruset, vaji i rigonit është një ilaç i mirë për ftohjet dhe dhimbjet e fytit.

2) Hudhra

Hudhra është një nga ushqimet më të njohura me antibiotikë që njerëzit kanë përdorur me shekuj.

Aftësia e saj për të trajtuar nivelet e kolesterolit, presionin e gjakut dhe sëmundjet e zemrës ka qenë gjithmonë i njohur.

Alicina, e gjetur në hudhër ka veti të fuqishme anti-mikrobike që veprojnë si një agjent antibiotik me spektër të gjerë

Hudhra është e efektshme si një antibiotik kur konsumohet e papërpunuar, gatimi ç’aktivizon shumë nga funksionet e saj antimikrobike.

3) Xhenxhefili

Xhenxhefili prej kohësh është njohur si një antibiotik natyror nga komuniteti shkencor.

Ka pasur studime të shumta për efektivitetin e xhenxhefilit në luftimin e shumë llojeve të baktereve përfshirë këtë nga viti 2017.

Aftësia e xhenxhefilit për të stabilizuar nivelin e glukozës në gjak dhe efektivitetin e saj në trajtimin e të vjellurave dhe të përziera, e bën atë një nga llojet më të mira për antibiotikë për përdorim.

4) Ekinacea

Kjo është një barishte që është përdorur nga amerikanët vendas për qindra vjet për të trajtuar plagët dhe infeksionet e lëkurës.

Ekstrakti i bimës së lulëzuar ka aftësinë për të vrarë një seri të llojeve të ndryshme të baktereve, përfshirë streptokokun piogjen, i cili shkakton dhimbje të fytit, sindromën e shokut toksik dhe sëmundje të tjera siç tregohet nga një studim.

Antibiotikët natyral janë përdorur për një kohë të gjatë dhe po fitojnë popullaritet si një trajtim për shumë sëmundje në të gjithë botën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat