Kjo teknikë ju ndihmon në rikthimin e nuhatjes dhe shijes tuaj pas COVID-19

Mjekësi alternative

Kjo teknikë ju ndihmon në rikthimin e nuhatjes dhe shijes tuaj pas COVID-19

Më: 31 janar 2021 Në ora: 17:52
Foto ilustrim

Nga të gjitha simptomat e mundshme të COVID-19, humbja e nuhatjes dhe shijes janë dy nga më të zakonshmet.

Ato janë gjithashtu shpesh treguesit më të hershëm që dikush është i infektuar – dhe mund të zgjasin shumë derisa një person të ndihet më mirë. Kjo ka lënë shumë njerëz në pikëpyetje nëse ka ndonjë gjë që ata mund të bëjnë për të ndjerë përsëri aromat e tyre të preferuara dhe kafshimet me shije dhe aromë.

Ju mund të keni parë një thashetheme që përhapet rreth rrjeteve sociale e cila pretendon të digjni pjesën e jashtme të një portokalli, pastaj nxjerr të brendshmet, i qëron së bashku me sheqer kafe dhe ngrënia e përzierjes mund në një farë mënyre të kthejë në mënyrë magjike nuhatjen dhe shijen e dikujt. Disa njerëz madje kanë ndarë përpjekjet e tyre për të përdorur këtë të ashtuquajtur ilaç, por pak kanë gjetur ndonjë sukses aktual me të.

Por ekziston një metodë tjetër që mund të funksionojë në të vërtetë: trajnimi i aromave. Studiuesit nga Universiteti i Kolumbias e përshkruajnë këtë si “terapi fizike, por për nervin e nuhatjes”. Ata shpjegojnë se ky nerv është përgjegjës për aftësinë tonë për të nuhatur dhe gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në shijen tonë.

Edhe pse studimet ende po përpiqen të përcaktojnë saktësisht se si virusi ndikon në shqisat tona, ka prova të forta se dëmtimi i nervit nuhatës mund të jetë fajtori.

Trajnimi i aromës është një teknikë e thjeshtë që funksionon duke thithur aroma të forta dhe duke menduar përsëri në një kujtim të aromës, duke shpresuar përfundimisht të shkaktojë gjithashtu një përgjigje fizike.

Studiuesit e Columbia rekomandojnë përdorimin e vajrave thelbësorë aromatikë si trëndafili, limoni dhe karafili. Thith secilin përmes hundës për rreth 15 sekonda dhe “përqendro perceptimin dhe kujtesën tënde për çdo erë”.

Ata gjithashtu sugjerojnë të përsërisni të gjithë procesin dy deri në tre herë në ditë derisa shqisat të kthehen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat