Një vezë në mengjes lufton disa sëmundje

Mjekësi alternative

Një vezë në mengjes lufton disa sëmundje

Më: 21 shkurt 2021 Në ora: 23:58
Foto ilustrim

Ngrënia e një veze në ditë mundet t’ju vijë në ndihmë kundër sëmundjeve kardiovaskulare.

Sipas një studimi të publikuar në revistën Heart, njerëzit që hanë një vezë në ditë janë 18 për qind më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare.

I njëjti studim thotë se njerëzit që hanë një vezë në ditë janë 28 për qind më pak të rrezikuar nga ishemia apo hemoragjia cerebrale.

Në studim u analizuan të dhënat e plot 400,000 të rriturve.

Ata ishin të moshave nga 30 deri në 79 vjeç.

Në harkun kohor të nëntë viteve, ata regjistruan të dhënat shëndetësore, duke u përpjekur për të kuptuar rolin e vezëve në shëndet.

Njerëzit që kishin një konsum mesatar të vezëve – një herë në ditë- kishin më pak gjasa të prekeshin nga sëmundjet kardiovaskulare.

Këtu përfshihet ataku në zemër, ishemia, hemoragjia cerebrale e sëmundje të tjera të të njëjtit grupim.

Kolina

Shkencëtarët kanë provuar se kolina, kjo vitaminë e veçantë është materiali më i rëndësishëm ndërtimor i trurit.

Nëse hani vezë, trupi juaj merr mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese.

Mungesa e kolinës çon në rënien e kujtesës.

Sy të mprehtë

Vezët e pulave janë të pasura me luteinë.

Kjo substancë është përgjegjëse për shikimin e qartë dhe të mprehtë. Me mungesën e tij, indet e syrit dëmtohen dhe shikimi përkeqësohet në mënyrë të pakthyeshme.

Vitaminë D dhe kalcium

Vezët janë të pasura me vitaminë D e cila ndihmon organizmin të përthithë më shumë kalciumin dhe për të forcuar kockat dhe dhëmbët.

Më shumë Vitaminë B

Vitamina B mbron lëkurën, flokët dhe mëlçinë.

Biotina, vitamina B12 dhe proteinat e tretshme ushqyese kontribuojnë në forcimin e flokëve dhe lëkurës.

Elementet që përmbajnë vezët e pulës promovojnë eliminimin e toksinave nga mëlçia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat