Pijeni këtë çaj një herë në ditë!

Mjekësi alternative

Pijeni këtë çaj një herë në ditë!

Më: 1 mars 2021 Në ora: 08:16
Ilustrim

Shumica e programeve për të djegur dhjamin nga çdo zonë e trupit mund të përbëhet nga tre zakone themelore: një dietë e shëndetshme, stërvitje dhe një pije në shtëpi që ndihmon djegien e kalorive.

Ky është çelësi për arritjen e suksesit kur doni të humbni peshë dhe mos të shtoni më.

Përzierja e dy përbërësve për të bërë një çaj na jep një pije ideale për të djegur më shumë kalori, për të shpejtuar metabolizmin dhe për të humbur peshë në më pak kohë.

Konsumi i rregullt i çajit të kanellës dhe gjethe dafine është një mënyrë për të ndihmuar trupin të eliminojë të gjitha ato toksina, që nuk ka nevojë dhe që punojnë kundër funksionimit të duhur të metabolizmit tonë. Ja se si ta bëni çajin:

Përbërësit:

1 litër ujë;

2 shkopinj kanelle;

10 gjethe dafine.

Udhëzime:

Përgatitja e këtij çaji nuk është e vështirë. E vetmja gjë që duhet të bëni është të vloni ujin me shkopinj kanelle dhe gjethe dafine.

Kur të arrijë një vlim, uleni nxehtësinë dhe le të ziej për 15 minuta shtesë. Pas kësaj, hiqni atë nga nxehtësia dhe le të ftohtë para se të pihet.

Kujdes:

Kanella ka një përbërës të quajtur kumarin, i cili mund të jetë toksik nëse merret në sasi të mëdha. Prandaj, ky çaj nuk duhet të merret më shumë se një herë në ditë. Gjithashtu nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë, ose për ata që kanë probleme të tretjes, të tilla si ulçera dhe gastriti, ose që po marrin antibiotikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat