4 arsyet pse duhet të hani më shumë qepë çdo ditë

Mjekësi alternative

4 arsyet pse duhet të hani më shumë qepë çdo ditë

Më: 15 prill 2021 Në ora: 06:25
Foto ilustrim

Qepët, janë të pasura me vitamina dhe kanë përfitime të mëdha shëndetësore. Në të vërtetë, vetitë e qepëve janë shumë më efektive nëse i hani të gjalla, por edhe nëse gatuhen, ende i ruajnë përfitime të rëndësishme për trupat tanë.

Ndihmon në luftën kundër sëmundjeve të frymëmarrjes.

Falë flavonoideve, ngrënia e qepëve mund të ketë një efekt relaksues në muskujt e rrugëve të frymëmarrjes, gjë që mund të ndihmojë njerëzit me astmë të marrin frymë më lehtë. Qepa është gjithashtu një anti-alergjik, dhe në shumicën e rasteve, alergjitë luajnë një rol të madh në krijimin e problemeve të frymëmarrjes.

Mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit.

Rreziku i kancerit të zorrës së trashë është 79% më i ulët tek ata që hanë rregullisht perime, si qepët. Ato janë të pasura me antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e formimit të kancerit. Sipas analizës së disa studimeve, njerëzit me një dietë të pasur me alium kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë kancer të stomakut dhe zorrës së trashë.

Qepët rrisin nivelet e testosteronit.

Studiuesit zbuluan se qepa dhe lëngu i qepës mund të rrisin prodhimin e testosteronit tek burrat. Testosteroni është një hormon i rëndësishëm për burrat pasi është përgjegjës për kockat dhe masën muskulore, forcën, shpërndarjen e dhjamit dhe krijimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat