Pini ÇDO DITË ujë me limon, por mos e bëni GABIMIN që e bëjnë të gjithë

Mjekësi alternative

Pini ÇDO DITË ujë me limon, por mos e bëni GABIMIN që e bëjnë të gjithë

Më: 16 prill 2021 Në ora: 06:49
Ilustrim

Uji me limon në mëngjes në stomak bosh është rutina e miliona njerëzve në gjithë botën. Dhe ka një aryse të mirë për këtë: Uji me limon është pije e fuqishme që mund të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm e gjithashtu të trajtojë shumë sëmundje.

Edhe mjekët janë befasuar nga përfitimet e fuqishme që ofron kjo pije. Limonat janë ushqim tepër i dobishëm që përmbajnë një shumëllojshmëri të vitaminave dhe ushqyesve që mund të forcojnë sistemin imunitar dhe të parandalojnë sëmundje të shumta e të eliminojnë kushtet që të niset ndonjë sëmundje.

Limoni gjithashtu përmbanë antioksidantë, vajza esenciale dhe ushqyes të tjerë që mund të rrisin shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Për shkak të përfitimeve shëndetësore të limoneve, uji me limon është efektiv kundër infeksioneve bakteriale dhe përmirëson sistemin tuaj imunitar.

Konsumi i pijes në mëngjes para se të hani mëngjesin, do të rrisë funksionin e sistemit tuaj të tretjes, të zvogëlojë aciditetin në trupin tuaj dhe të rregullojë nivelet e pH, gjë që do të parandalojë një sërë sëmundjesh.

Një filxhan ujë me limon përmban të gjitha vitaminat C që trupi juaj ka nevojë për to çdo ditë, si dhe ushqyes tjerë të dobishëm.

Gabimi që nuk duhet ta bëni: 

Pirja e ujit të limonit është me të vërtetë e mirë, por pothuajse të gjithë njerëzit e bëjnë të njëjtin gabim: Nuk përdorin lëvoren e limonit. Sipas shkencëtarëve, lëvorja është më e dobishme se vetë frutat. Njerëzit thjesht shtrydhin limonin dhe hedhin mbetjet, gjë që është një gabim i madh dhe në këso raste uji me limon nuk ofron të gjitha përfitimet që mund të ofrojë.

Për të bërë ujë të përkryer me limon, duhet të shkurtoni disa limona në gjysmë, pastaj ti shtrëngoni ato në një gotë dhe të leni edhe lëvorën gjithashtu. Mos i hedhni pjesët e mbetura.

Tjetër gjë me rëndësi: 

Sipas ekspertëve, uji i ngrohtë me limon mund të përmirësojë tretjen tuaj pothuajse menjëherë dhe për të shmangur insulinën e tepërt të mund të çojë në diabet. Por, duhet të keni kujdes që limoni të jetë ORGANIK.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat