Si të ndaloni së foluri në gjumë?

Mjekësi alternative

Si të ndaloni së foluri në gjumë?

Më: 27 korrik 2021 Në ora: 23:03
Foto ilustrim

Mbi dy të tretat e njerëzve do të flasin në gjumë  gjatë jetës së tyre, sipas një studimi të botuar në Sleep Medicine.

Të flasësh në gjumë parasomniak i quajtur “somniloki” dhe ekspertët nuk janë saktësisht të sigurt pse ndodh, ka thënë Dr. Kannan Ramar, profesor i mjekësisë në Klinikën Mayo në Rochester, Minesota.

Gjenetika ose konsumi i shtuar i alkoolit mund të luajnë rol, shkruan CNN.

“Disa episode të të folurit në gjumë mund të zgjasin 30 sekonda dhe të shfaqen vetëm një herë ndërsa të tjerët raportojnë se flasin në gjumë për më shumë kohë dhe më shpesh brenda një periudhe gjumi”, ka thënë Rebecca Robbins, shkencëtare e gjumit në Spitalin e Brigam & Grave.

Një faktor tjetër kryesor është stresi i tepërt, ka shtuar Ramar.

“Meqenëse ankthi mund të jetë një kontribuees për të folur në gjumë, disa mund të shprehin ndjenjat, shqetësimet e tyre ose të reflektojnë ditën e tyre”.

Studiuesit kanë analizuar modelet e të folurit në gjumë të më shumë se 230 individëve dhe gjetën se fjala më e zakonshme ishte “jo”. Studimi, i cili u botua në revistën Sleep, gjithashtu zbuloi se gati 10% e njerëzve përdornin fyerje gjatë gjumit.

Të folurit në gjumë është zakonisht i padëmshëm dhe nuk lidhet me ndonjë çështje mendore apo fizike, ka shtuar Robbins.

Studiuesit thanë që njerëzit nuk duhet të marrinë kafeinë pasdite, dhe ata duhet të përpiqen të flenë dhe të zgjohen në kohë të ngjashme për të rregulluar energjinë e tyre.

Nëse këto nuk funksionojnë, Robbins ka rekomanduar që njerëzit të shikojnë një specialist të gjumit në mënyrë që ata të mund të kryejnë një regjistrim të gjumit brenda natës për të analizuar dhe zgjidhur më mirë situatën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat