Simptomat e menopauzës mund të zgjatin edhe deri 14 vjet

Mjekësi alternative

Simptomat e menopauzës mund të zgjatin edhe deri 14 vjet

Më: 31 tetor 2021 Në ora: 09:38
Foto ilustrim

Simptomat si vala e të nxehtit mund të zgjatin edhe deri 14 vite, që është më gjatë se që ishte menduar, kanë vërtetuar shkencëtarët amerikanë në hulumtimin e tyre, të cilët kanë vërtetuar se më shumë se te gjysma e femrave të anketuara, simptomat kishin zgjatur më zgjatur se shtatë vite.

Ky studim ka treguar se mosha kur menopauza fillon është rreth moshës 51-vjeçare, kur ndalon cikli menstrual dhe bie niveli i estrogjenit.

Sipas tyre, gjysma e femrave simptomat i kishte përjetuar më gjatë se shtatë vite, përkatësisht 7.4 vjet.

Në hulumtim kishin marrë pjesë 1.449 femra me simptoma, si valë të nxehtit dhe djersitje gjatë natës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat