Si t’i largoni toksinat nga trupi që në mëngjes?

Mjekësi alternative

Si t’i largoni toksinat nga trupi që në mëngjes?

Më: 7 nëntor 2021 Në ora: 23:06
Foto ilustrim

A jeni zgjuar ndonjëherë dhe jeni ndjerë i etur dhe i dehidratuar?

Kjo ndodh sepse trupi nuk ka thithur asnjë lëng për të paktën 8 orë.

Uji luan një rol thelbësor për të gjitha funksionet e trupit.

Hidratimi është shumë i rëndësishëm dhe duhet të fillojë në mëngjes, sepse siç thonë njerëzit ‘fillim i mbarë, gjysma e punës’.

5 arsye pse duhet të pini ujë në mëngjes

Do të jeni të hidratuar

Trupi dehidrohet pas shtatë ose tetë orësh gjumë.

Pirja e ujit sapo të zgjoheni do të rrisë nivelin e oksigjenit në trup.

Për më tepër, uji ndihmon muskujt dhe qelizat e gjakut.

Metabolizmi do të përmirësohet

Pirja e të paktën një gote të madhe me ujë në mëngjes mund të përmirësojë metabolizmin me të paktën 24 për qind.

Kjo do t’ju ndihmojë të mbani një peshë të mirë trupore.

Trupi do të pastrohet nga toksinat

Kur pini ujë në mëngjes para se të hani, do të pastroni zorrën e trashë dhe do të përshpejtoni përthithjen e lëndëve ushqyese.

Për më tepër, veshkat do të funksionojnë më mirë nëse trupi furnizohet me lëngje.

76% e indeve të trurit përmban ujë

Kur jeni të dehidratuar, është sikur truri të mos ketë ushqim.

Kështu, do të ndiheni të lodhur, të rraskapitur, do të keni dhimbje koke dhe ndryshime humori.

Do të ndiheni më të ngopur

Uji mbush stomakun.

Nëse pini ujë para se të hani, nuk do ta teproni dhe do të ndiheni më të ngopur.

Pirja e ujit në mëngjes do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur deri në drekë.

Këshilla për ujin e pijshëm

Pini të paktën 1-2 gota ujë pasi të zgjoheni.

Mos hani të paktën një orë pasi keni pirë ujë.

Mos pini alkool para gjumit.

72 për qind e trupit të njeriut përbëhet nga uji.
75% e muskujve përbëhet nga uji
82% e gjakut është ujë
90% e mushkërive janë ujë
76% e trurit përbëhet nga uji
25% e kockave janë i përbërë nga uji

Këto shifra janë të mjaftueshme për të kuptuar rëndësinë e hidratimit.

Trupi varet nga uji për të mbijetuar.

Çdo qelizë, ind ose organ në trup ka nevojë për ujë për të funksionuar.

Për më shumë shije ju rekomandojmë ta shoqëroni me pak limon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat