Pse është mirë të masturboni? 7 të vërteta që duhet t’i dini

Mjekësi alternative

Pse është mirë të masturboni? 7 të vërteta që duhet t’i dini

Më: 22 nëntor 2021 Në ora: 07:24
Foto ilustrim

Mendoni se seksi solo është i pashëndetshëm? Mendohu perseri. Këtu janë 7 arsye pse mund të jetë e mirë për ju.

Masturbimi është një funksion normal fizik. “Është po aq e natyrshme sa të shkosh në tualet apo të thithësh ajër”, thotë Susan Kellogg-Spadt, PhD, drejtoreshë e mjekësisë seksuale femërore në Qendrën për Mjekësinë e Legenit në Rosemont, Pensilvani.

E megjithatë për disa njerëz, ka ende një stigmë rreth masturbimit që ka çuar në dezinformata dhe mite të shumta masturbimi. Lexoni për të mësuar se çfarë është fakt dhe çfarë është trillim kur bëhet fjalë për seksin solo.

Miti 1: Njerëzit në marrëdhënie nuk masturbojnë

Realiteti: “Njerëzit masturbojnë nëse janë në një lidhje apo beqarë,” thotë Justine Marie Shuey, PhD, një seksologe e certifikuar nga bordi në Filadelfia. “Disa bëhen xhelozë kur partnerët e tyre masturbojnë sepse mendojnë se po tradhton, ose se partneri i tyre po masturbon sepse nuk janë mjaftueshëm të mirë [në shtrat]. Por është e rëndësishme të kuptojmë se njerëzit kanë nivele të ndryshme të dëshirës seksuale – të gjithë janë plotësisht të shëndetshëm. dhe normale, dhe disa përfshijnë masturbim”.

Miti 2: Masturbimi i tepërt mund të çojë në mosfunksionim erektil

Realiteti: “Disfunksioni erektil nuk vjen nga masturbimi,” thotë Dr. Spadt. “Ajo që mund të ndodhë me burrat ose gratë është që ju të masturboni shpesh dhe të mësoheni me një prekje të caktuar, qoftë dridhje ose dora juaj.” Për shkak të kësaj, ajo thotë: “Ju mund të mësoheni me atë ndjesi dhe ta keni më të vështirë të përjetoni orgazëm me partnerin tuaj.”

Miti 3: Masturbimi nuk është pjesë normale e zhvillimit seksual

Realiteti: Një studim i publikuar në JAMA Pediatrics që përfshiu më shumë se 800 adoleshentë të moshës 14 deri në 17 vjeç zbuloi se 74 për qind e djemve dhe më shumë se 48 për qind e vajzave masturbojnë – dhe kjo është një gjë e mirë, sipas Dr. Shuey. “Është krejtësisht e shëndetshme që njerëzit e të gjitha moshave të masturbojnë,” thotë ajo.

Miti 4: Nuk ka përfitime shëndetësore nga masturbimi

Realiteti: “Masturbimi ka një sërë përfitimesh shëndetësore”, thotë Shuey. “Ato përfshijnë gjumë më të mirë, reduktim të stresit dhe tensionit, më pak dhimbje koke, përmirësim të përqendrimit, rritje të vetëbesimit, pamje më rinore dhe palestër më të mirë” Ekzistojnë gjithashtu një sërë përfitimesh specifike për shëndetin seksual për gratë – veçanërisht gratë e moshuara – duke përfshirë më pak thatësi vaginale dhe dhimbje gjatë seksit.

Miti 5: Mund të masturboni shumë

Realiteti: Masturbimi bëhet i tepruar vetëm nëse shërben si një shpëtim nga problemet në marrëdhënien tuaj, nëse fillon të ndikojë në shëndetin tuaj ose nëse kthehet në një zëvendësim për përvojat e jetës reale. Për më tepër, nëse masturbimi shkakton dhimbje fizike, çështje emocionale (nuk mund të mendoni për asgjë tjetër), probleme me marrëdhënien tuaj ose çështje zakoni (kur vetëm lloji i stimulimit në të cilin përfshiheni gjatë masturbimit do të çojë në një orgazëm), mund të të jetë një sinjal për të shkurtuar, thotë Spadt. Por shumë pak njerëz arrijnë ndonjëherë në këtë pikë, vëren ajo.

Miti 6: Njerëzit masturbojnë vetëm kur janë vetëm

Realiteti: “Disa njerëz masturbojnë së bashku dhe e inkorporojnë masturbimin në repertorët e tyre seksualë”, thotë Spadt. Disa çifte kënaqen duke parë njëri-tjetrin duke masturbuar dhe disave u pëlqen të masturbojnë veten deri në orgazëm pas formave të tjera të kontaktit seksual. Masturbimi i ndërsjellë është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të bërë seks të sigurt dhe për të parandaluar shtatzëninë e padëshiruar.

Miti 7: Masturbimi do t’ju bëjë të verbëroni

Realiteti: “Shumë mite rreth masturbimit, si ky, vijnë nga mbrapa kur njerëzit besonin se seksi ishte menduar vetëm për të lindur”, thotë Shuey. Për shkak se masturbimi nuk është për lindje, ai u konsiderua problematik. “Njerëzit gjithashtu besonin se masturbimi mund të çonte në çmenduri, tuberkuloz, pëllëmbë flokësh dhe vdekje”, thotë ajo. “Natyrisht, asnjë nga këto gjëra nuk është e vërtetë.” 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat