4 zakone që ju ndihmojnë të zgjoheni herët

Mjekësi alternative

4 zakone që ju ndihmojnë të zgjoheni herët

Më: 19 janar 2022 Në ora: 06:39
Foto ilustrim

Mund të duket e çuditshme sesi disa njerëz janë gati që për të nisur ditën që në orën 6 të mëngjesit, ndërkohë që ti je duke u kthyer në anën tjetër të krevatit.

Epo, asgjë nuk është e pamundur! Gjeni më poshtë 5 këshilla që iu ndihmojnë të zgjoheni herët:

1. Uji është çelësi

Dehidratimi është një vrasës. Ai iu bën të ngadaltë ndërkohë që punoni, të lodhur ndërkohë që jeni duke ecur dhe gjithashtu ai iu bën të qëndroni më gjatë në shtrat.

Gjithmonë sigurohu që të konsumosh një gotë me ujë përpara se të shkosh të flesh dhe kështu mëngjeset e tua do të jenë të freskëta.

2. Hani mëngjes

Mendo pak, sa kohë ke që nuk konsumon mëngjes? Trupit juaj ka nevojë për karburant në mënyrë që të nis ditën. Hani mëngjes çdo ditë dhe jepini trupit energji për të përballuar çdo gjë.

3. Merrni një orë me zile

Telefonat nuk duhet të lejohen në krevat! Ata mund të ndërpresin gjumin tuaj, nëse i lejoni t’iu bezdisin gjatë gjithë natës me njoftime dhe duke parë vazhdimisht ekranin ju frenoni prodhimin e hormonit melatonin i cili nxit gjumin.

Dëshironi të ndiheni më pak të lodhur kur zgjoheni në mëngjes? Merrni një orë me zile, ne iu sugjerojmë Philips Wake-Up Light. Ajo iu lejon të zgjoheni natyrshëm duke rritur ndriçimin e saj. Gjithashtu ajo mundëson tinguj të ndryshëm dhe është rekomanduar nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit.

4. Krijoni një orar gjumi

Disa njerëz kanë nevojë për 7-8 orë gjumë çdo natë. Disa kanë nevojë për më shumë ose më pak, e rëndësishme është të keni një orar gjumi. Duke pasur një orar të rregullt gjumi trupi juaj krijon një ritëm më të mirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat