Kolesteroli, inflamacioni i fshikëzës dhe ftohja trajtohen nga dy përbërës që i ka secili në shtëpi

Mjekësi alternative

Kolesteroli, inflamacioni i fshikëzës dhe ftohja trajtohen nga dy përbërës që i ka secili në shtëpi

Më: 23 janar 2022 Në ora: 14:07
Foto ilustrim

Mjalti është i vetmi ushqim në botë që nuk prishet, mund të kristalizohet vetëm nëse lihet në një vend të freskët për një kohë shumë të gjatë. Sigurisht, shumë kompanive farmaceutike nuk do t’i pëlqejnë recetat që përfshijnë këtë ushqim unik dhe kanellën, të cilat kanë një efekt të dobishëm në trup dhe shërojnë shumë sëmundje.

Sëmundjet e zemrës: Bëni një pastë me mjaltë dhe kanellë pluhur. Hani çdo ditë për mëngjes, mund ta lyeni me bukë në vend të gjalpit. Ai ul kolesterolin në arterie dhe parandalon sulmet në zemër, redukton frymëmarrjen gjatë sforcimit fizik dhe forcon zemrën.

Artriti: Personat që vuajnë nga artriti mund të pinë (mëngjes dhe mbrëmje) një filxhan ujë të nxehtë me dy lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji kanellë. Nëse ky preparat merret rregullisht, mund të shërojë edhe artritin kronik.

Inflamacioni i fshikëzës: Hidhni dy lugë çaji kanellë dhe një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të vakët dhe pijeni. Shkatërron bakteret në fshikëz.

Kolesteroli: Një pije e përbërë nga dy lugë çaji mjaltë dhe tre lugë kanellë të përziera me gjysmë litër ujë është shumë e dobishme për njerëzit që kanë kolesterol të lartë. Studimet kanë treguar se një preparat i tillë ul nivelin e kolesterolit në gjak me 10 për qind brenda një ore.

Ftohja: Nëse jeni të ftohur, merrni një lugë gjelle mjaltë të vakët me një majë kanellë çdo ditë për tre ditë rresht. Do të shërojë kollën, ftohjen dhe do të pastrojë sinuset.

Puçrrat: Bëni një pastë nga tre lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji kanellë. Aplikojeni në puçrrat para gjumit dhe lani fytyrën me ujë të ngrohtë mëngjesin tjetër. Nëse e përsëritni këtë çdo ditë për dy javë, do të hiqni të gjitha puçrrat nga rrënjët.

Infeksionet e lëkurës: Ju mund të hiqni çdo skuqje ose infeksion të lëkurës duke i lyer me një përzierje kanelle dhe mjaltë të përzier në përmasa të barabarta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat