Zbulimi i ri: Omicron qëndron më gjatë në lëkurën e njeriut sesa llojet tjera të koronavirusit

Mjekësi alternative

Zbulimi i ri: Omicron qëndron më gjatë në lëkurën e njeriut sesa llojet tjera të koronavirusit

Më: 26 janar 2022 Në ora: 22:57
Foto ilustrim

Janë zbuluar detaje të reja për variantin e koronavirusit Omicron.

Varianti omicron arrin të mbijetojë më gjatë në lëkurën e njeriut dhe në sipërfaqet plastike në krahasim me versionet e mëparshme të koronavirusit, zbuluan studiuesit japonezë në testet laboratorike.

Pikërisht ky “stabilitet në mjedis” jashtëzakonisht i lartë, pra ngjitja e lartë dhe qëndrueshmëria ekstreme, i mundësoi omicronit të zëvendësonte deltën si variant dominues dhe të zgjerohej me një shpejtësi të tillë, përfunduan shkencëtarët japonezë.

Në sipërfaqet plastike, koha mesatare e mbijetesës së llojit origjinal të koronavirusit ishte 56 orë, variantet alfa 191.3 orë, variantet beta 156.6 orë, gama 59.3 orë dhe delta 114.0 orë.

Studiuesit japonezë kanë zbuluar se omicron qëndron në sipërfaqet plastike për rreth 193.5 orë dhe rezultatet, të cilat ende nuk kanë kaluar rishikimin nga kolegët e tyre, u publikuan në faqen e internetit bioRxiv.

Në mostrat e lëkurës së trupave të pajetë, koha mesatare e mbijetesës së koronavirusit ishte 8.6 orë për tendosjen origjinale, 19.6 orë për tendosjen alfa, 19.1 orë për beta, 11.0 orë për variantin gama, 16.8 orë për deltën dhe, përsëri maksimumi – 21.1 orë për omicron. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat