Ushtrimet japoneze reduktojnë dhimbjet e shpinës: Ju duhet të qëndroni shtrirë vetëm për pesë minuta, në këtë mënyrë!

Mjekësi alternative

Ushtrimet japoneze reduktojnë dhimbjet e shpinës: Ju duhet të qëndroni shtrirë vetëm për pesë minuta, në këtë mënyrë!

Më: 28 janar 2022 Në ora: 21:06
Foto ilustrim

Ky ushtrim japonez, në të cilin duhet të shtriheni vetëm për pesë minuta, lehtëson dhimbjen e shpinës, forcon muskujt dhe ndihmon në shtrëngimin e belit

Teknika u ideua nga mjeku japonez Toshiki Fukutsuji, ekspert në refleksologji dhe masazh, i cili deklaroi se kjo metodë mund të forcojë muskujt, të ndihmojë në përmirësimin e qëndrimit dhe të zvogëlojë dhimbjen e shpinës, si dhe të ndihmojë në formësimin e trupit, veçanërisht me hollimin e belit.

Rezultatet thuhet se janë të dukshme pas vetëm tridhjetë ditësh, ndërsa për ushtrimin nevojiten vetëm pesë minuta në ditë dhe një peshqir.

Nga peshqiri do të formoni një rul me trashësi shtatë deri në dhjetë centimetra. Shtrihuni në shpinë dhe vendosni rulin nën pjesën e poshtme të shpinës.

Mbani këmbët drejt dhe shputat të jenë në gjerësinë e shpatullave. Ngrini duart mbi kokë, pëllëmbët përballen me tokën dhe gishtat e vegjël duke prekur.

Ky pozicion duhet të mbahet për pesë minuta, dhe pas kësaj nuk duhet të ngriheni befas, por ngadalë të kaloni në një pozicion ulur.

Shihni se si funksionon siç duhet:

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat