Çfarë ndodh nëse nuk i lani dhëmbët për pesë ditë

Mjekësi alternative

Çfarë ndodh nëse nuk i lani dhëmbët për pesë ditë

Më: 25 prill 2022 Në ora: 07:45
Foto ilustrim

Gazetari britanik Dallas Campbell vendosi të bënte eksperimentin. Ai refuzoi furçën e tij të dhëmbëve për pesë ditë dhe më pas vizitoi Departamentin e Stomatologjisë në Universitetin e Liverpulit për mjekët për të ekzaminuar dhëmbët e tij.

Me ndihmën e një kamere speciale, ortodontët e universitetit regjistruan imazhe nga zgavra orale e Campbell.

Siç shpjegon dentistja Susan Higham, me një foto të thjeshtë është e vështirë të dallosh pllakën në dhëmbë, sepse është një shtresë e bardhë mbi dhëmbët tashmë të bardhë. Megjithatë, ai vë re shenjat e para të pllakës së grumbulluar në bazën e dhëmbit, si dhe mbetjet e ushqimit midis dhëmbëve.

Pamjet e regjistruara me kamerën fluoreshente tregojnë shenjat e dukshme të pllakës në pikën ku dhëmbi bie në kontakt me mishrat e dhëmbëve.

Pllaka formohet kur miliona baktere grumbullohen në zgavrën me gojë. Nëse nuk hiqet, gradualisht shkaktohet dëmtim i pariparueshëm i mishrave të dhëmbëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat