Lëng shalqiri për dhimbjet e muskujve

Mjekësi alternative

Lëng shalqiri për dhimbjet e muskujve

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 19:10
Foto ilustrim

Lëngu i shalqirit ka qenë i popullarizuar në mesin e atletëve për një kohë të gjatë, dhe shkencëtarët spanjollë, hulumtimi i të cilëve u publikua në Journal of Agricultural and Food Chemistry, tani e kanë konfirmuar këtë. Shalqiri përmban aminoacidin L - citruline, i cili është i shkëlqyeshëm për përshpejtimin e rikuperimit të muskujve pas stërvitjes.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se shalqiri ka efekte antioksiduese dhe përmirëson qëndrueshmërinë fizike, por ky është hulumtimi i parë që ka treguar se përshpejton rikuperimin e muskujve.

Ekipi shkencor i profesorit Encarne Aguayo testoi lëngun natyral të shalqirit, lëngun e shalqirit të pasuruar me L-citruline dhe lëngun e shalqirit pa L-citrullinë. Pjesëmarrësit pinin lëngje një orë para stërvitjes.

Rezultatet treguan se lëngu natyral dhe lëngu i fortifikuar përshpejtuan rikuperimin e muskujve, por lëngu natyral ishte më i mirë sepse trupi e shpërbënte më shpejt.

Gjatë ushtrimeve, niveli i acidit laktik rritet në muskuj, gjë që rrit ndjesinë e djegies dhe shkakton dhimbje. Prodhimi i acidit laktik fillon kur muskujt kanë nevojë për energji.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se shalqiri nxit humbjen e peshës dhe parandalon akumulimin e mëtejshëm të kilogramëve të tepërt. Shalqiri ka përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë:

Redukton nivelin e kolesterolit të keq

Rregullon nivelin e presionit të gjakut

Rregullon nivelet e sheqerit në gjak

Parandalon dehidratimin e trupit

Mbron nga rrezatimi UV

Redukton rrezikun e diabetit të tipit 2

Redukton rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në zemër

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat