​Si të ndaloni lemzën: Një mënyrë - gjunjët në gjoks

Mjekësi alternative

​Si të ndaloni lemzën: Një mënyrë - gjunjët në gjoks

Më: 28 gusht 2022 Në ora: 17:18
Foto ilustrim

Lemza shkaktohet nga spazma e diafragmës, muskulit që ndan gjoksin dhe barkun dhe ndërhyn në procesin e frymëmarrjes.

Lemza ndodh për arsye të ndryshme, dhe mund të ndalohet me trika të thjeshtë.

Mund të ndodhë për shkak të nivelit të ulët të dyoksidit të karbonit në gjak, si dhe acarimit të nervave, por edhe për një sërë arsyesh të tjera si:

- duke ngrënë ose pirë shpejt

- thithja e shpejtë e shumë ajrit,

- konsumimi i pijeve të gazuara ose alkoolit

- konsumimi i ushqimeve shumë pikante

- e ashtuquajtura "gëlltitja e ajrit"

- frikë apo stres

- duke marrë barna

- ngrënia e tepërt

- duke marrë një pije që është shumë e ftohtë ose shumë e nxehtë

- një ndryshim i papritur në temperaturën e dhomës

Lemza zakonisht zgjat nga disa minuta deri në gjysmë ore, ndërsa disa njerëz mund të kenë lemzë për disa ditë ose muaj. Charles Osborne hyri në Librin e Rekordeve Guinness për lemza për 68 vjet pa u ndalur.

Lemza afatgjatë është rezultat i një gjendjeje ose sëmundjeje të caktuar si: kanceri ose tumori, pneumonia, hepatiti, acarimi i stomakut, pankreasi dhe lemza ndodh shpesh pas operacionit.

Kur bëhet fjalë për lemzën afatgjatë, është e nevojshme të vizitoni një mjek i cili do të gjejë shkakun e problemit dhe do të përpiqet ta zgjidhë atë dhe më pas lemza do të largohet.

Nëse nuk trajtohet, lemza afatgjatë mund të çojë në probleme me gjumin, dehidrim, nervozizëm, probleme me ushqimin dhe depresion.

Si të ndaloni lemzën?

Triku më i famshëm për të ndaluar lemzën është të mbani frymën, të merrni frymë në një qese letre ose të pini ujë. Këtu janë disa këshilla të tjera:

1. Frymëmarrja – Teknikat e duhura të frymëmarrjes mund të ndihmojnë me shumë gjëra, të tilla si qetësimi dhe lehtësimi i stresit, dhe gjithashtu do të jenë të mira për ndalimin e lemzës. Kështu, njeriu mund të marrë frymë thellë dhe të mbajë frymën për dhjetë sekonda ose të marrë frymë dhe të nxjerrë në mënyrë alternative, duke numëruar deri në pesë sekonda. Pra, merrni frymë, mbajeni për pesë sekonda dhe nxirrni dhe mbajeni për pesë sekonda.

2. Pini ujë – Ka disa opsione kur bëhet fjalë për ujin e pijshëm. Ose pirja e ujit shpejt ose ngadalë duke pirë ujë të ftohtë, kafshimi i akullit ose pirja e ujit me hundë të mbytur do të ndihmojë.

3. Marrja e një limoni – Kur ndodh lemza, kafshoni një limon dhe gjithashtu mund të shtoni pak ujë në gojë. Disa njerëz gjithashtu i shtojnë kripë limonit. Në vend të limonit, mund të vendosni pak sheqer në gjuhë, ta lini për disa sekonda dhe më pas ta gëlltisni. Mund të vendosni edhe pak uthull në gjuhë, ta mbani dhe ta gëlltisni.

4. Zhvendosja e fokusit – lemza mund të largohet vetvetiu kur të ndaloni së kushtuari vëmendje veprimit. Përqendrohuni në shikimin e një serie ose leximin e një libri, gatimin ose ndonjë aktivitet tjetër. Një trik i vjetër është që dikush t'ju trembë.

5. Gjunjët në kraharor – Për disa, lemza do të ndalet kur gjunjët t'i afrohen sa më shumë gjoksit dhe të anojnë pak përpara. Këto lëvizje bëjnë presion në diafragmë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat