Gjermanët krijojnë telefon 30% më të lehtë me një material të ri

Mobile

Gjermanët krijojnë telefon 30% më të lehtë me një material të ri

Më: 3 mars 2021 Në ora: 20:42
Kompania njoftoi produktin në shkurt të vitit 2020

Telefoni i parë celular i bërë nga fibra karboni më në fund do të dalë në treg.Prodhuar nga prodhuesi gjerman Carbon Mobile, telefoni inteligjent Carbon 1 MK II peshon vetëm 125 gram, rreth 30% më pak se mesatarja e tregut. Përveç kësaj, ai ka një trashësi prej vetëm 6.3 mm.

Kompania njoftoi produktin në shkurt të vitit 2020. Ai pritej të tregtohej në qershor të të njëjtit vit, por nisja u vonua për shkak të pandemisë. Tani ekziston një pritje që ajo të dalë në treg në mars. Përparësitë kryesore të fibrave të karbonit janë lehtësia dhe qëndrueshmëria. Ky lloj i materialit sintetik në thelb përbëhet nga filamente karboni.

Elementi nuk oksidohet, siç ndodh me metalet, dhe nuk humbet fortësinë e lidhjeve me kalimin e kohës, si plastika. Ai është një opsion shumë rezistent për të kompozuar trupin e telefonave inteligjentë. Përveç kësaj, pasi nuk ka metale të tjera në strukturën e saj, fibra karboni është më e lehtë se materialet e tjera. Mesatarja e telefonave inteligjentë të disponueshëm në treg është rreth 180 gram kundrejt 125 gramë të modelit të ri.

Diferenca është 30%. Për t’ju dhënë një ide, për shembull, Galaxy S21 (Samsung), peshon 171 gram dhe është i trashë 7.9 mm. Xiaomi Mi 10 (Xiaomi) është 208 gram dhe 8.96 mm trashë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat