A do të na njohin telefonat nga mënyra se si ecim?

Mobile

A do të na njohin telefonat nga mënyra se si ecim?

Më: 15 dhjetor 2021 Në ora: 11:52
Foto ilustrim

Një studim i Universitetit Plymouth tregoi se verifikimi i ecjes, i integruar në telefonat inteligjentë, mund të jetë një ‘erëz’ e shkëlqyer për të mbrojtur pajisjet celulare.

Në mbarë botën, më shumë se 6.3 miliardë njerëz përdorin telefona inteligjentë. Megjithëse mekanizmat e vërtetimit – të tilla si fjalëkalimet, PIN-et dhe biometria – ekzistojnë, studimet kanë treguar se shkalla e sigurisë dhe përdorshmërisë së qasjeve të tilla ndryshon në mënyrë të konsiderueshme.

Hulumtimi i ri, i kryer në Universitetin Plymouth, ka treguar se verifikimi i ecjes mund të jetë një mjet i qëndrueshëm për të mbrojtur telefonat inteligjentë dhe pajisjet e tjera celulare nga krimi kibernetik.

Një studim nga Qendra Universitare për Sigurinë Kibernetike, Komunikimet dhe Kërkimin e Rrjetit, i publikuar në Computers & Security, ilustron se – brenda një kuadri të përshtatshëm – njohja e ecjes mund të jetë një teknikë e zbatueshme për të mbrojtur individët dhe të dhënat e tyre nga krimi i mundshëm.

Gjegjësisht, siç tregoi hulumtimi, sistemi njihte ecjen e individëve në 85% të rasteve, me atë numër që rritet në pothuajse 90% kur ata ecnin me shpejtësi normale ose shpejt.

Të dhënat u mblodhën gjatë shtatë deri në dhjetë ditë duke përdorur një xhiroskop dhe akselerometër, dhe secili pjesëmarrës i studimit gjeneroi mesatarisht 4000 mostra aktiviteti, nga ecja normale dhe e shpejtë deri tek ngjitja dhe zbritja e shkallëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat