Keni iPhone? Ky është një lajm i mirë për ty

Mobile

Keni iPhone? Ky është një lajm i mirë për ty

Më: 1 prill 2022 Në ora: 15:29
Ilustrim

Tani nuk do të jetë dhe aq e lehtë rregullimi i një iPhone të vjedhur. Sipas MacRumours, firma ka udhëzuar stafin që të mos riparojnë iPhone-t e raportuar si të humbur ose të vjedhur. Nëse një teknik sheh një mesazh në sistemet e brendshme që tregon se pajisja është raportuar si e humbur, ai refuzon riparimin.

Për më tepër, teknikët nuk do të kryejnë shërbime të caktuara nëse nuk jepen prova se telefoni është blerë. Ky rregull ka për qëllim që të ulë sasinë e iPhone-ve të vjedhur.

Apple ka vendosur tashmë kufizime në riparimin e iPhone në Lost Mode (modaliteti i humbur), të cilin mund ta aktivizoni duke përdorur iCloud.

Dyqanet e Apple dhe ofruesit e shërbimit të autorizuar nga kompania nuk janë tashmë në gjendje të kryejnë shërbimin e një iPhone nëse klienti nuk mund të çaktivizojë Find My iPhone dhe kjo politikë do të ndihmojë në parandalimin e riparimit të iPhone që nuk e kishin aktivizuar kurrë Find My iPhone. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat