Përdoruesit e Android janë shoferë më të mirë se përdoruesit e iPhone – pretendon një studim

Mobile

Përdoruesit e Android janë shoferë më të mirë se përdoruesit e iPhone – pretendon një studim

Më: 9 maj 2022 Në ora: 21:00
Foto ilustrim

Një studim së fundi ka zbuluar natyrën e njerëzve që përdorin telefonat iPhone dhe atyre që përdorin telefona Android.

Sipas këtij studimi përdoruesit e Android janë vlerësuar më mirë se përdoruesit e iPhone.

Bazuar në gjetjet e publikuara në Jerry, një krahasues i sigurimit të makinave smartphone, përdoruesit e Android janë shoferë më të mirë se përdoruesit e iPhone.

Raporti thotë se kishte analizuar sjelljen e vozitjes se 20 mijë shoferëve të mbledhura gjatë 13 milionë kilometrave në vozitje.

“Jerry analizoi të dhënat e mbledhura nga 20 mijë shoferë gjatë 13 milionë kilometrave në vozitje gjatë një periudhe 14-ditore. Të dhënat gjeneruan një rezultat të përgjithshëm të drejtimit, si dhe nën-pika për përshpejtimin, shpejtësinë, frenimin, kthesën dhe shpërqendrimin. Më pas i grupuam rezultatet sipas sistemit operativ të smartfonëve dhe karakteristikave të ndryshme demografike”, thuhet në raport.

Aty u gjet se përdoruesit e iphone kanë më shumë gjasa të kontrollojnë telefonat e tyre gjatë vozitjes se sa përdoruesit e Android.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat