Telefonat e Apple dhe Android janë hakuar nga spyware italian

Mobile

Telefonat e Apple dhe Android janë hakuar nga spyware italian

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 22:55
Foto ilustrim

Mjetet e hakerimit të një kompanie italiane janë përdorur për të spiunuar Apple Inc (AAPL.O) dhe telefonat inteligjentë Android në Itali dhe Kazakistan, tha në një raport Google të Alphabet Inc (GOOGL.O) të enjten.

RCS Lab me qendër në Milano, ueb-faqja e të cilit pretendon se klientë i ka agjencitë evropiane të zbatimit të ligjit, ka zhvilluar mjete për të hakuar mesazhet private dhe kontaktet e pajisjeve të ndryshme.

Gjetjet e Google në RCS Lab vijnë ndërsa rregullatorët evropianë dhe amerikanë peshojnë rregullat e reja të mundshme mbi shitjen dhe importin e programeve spyware, raporton reuters.

“Këta shitës po mundësojnë përhapjen e mjeteve të rrezikshme të hakerimit dhe po armatosin qeveritë që nuk do të jenë në gjendje t’i zhvillojnë këto aftësi në shtëpi”, njoftoi Google.

Apple dhe qeveritë e Italisë dhe Kazakistanit nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

RCS Lab tha se produktet dhe shërbimet e saj janë në përputhje me rregullat evropiane dhe ndihmojnë agjencitë e zbatimit të ligjit të hetojnë krimet.

Google tha se kishte ndërmarrë hapa për të mbrojtur përdoruesit e sistemit të saj operativ Android dhe i paralajmëroi ata për spyware.

Industria globale që prodhon spyware për qeveritë është në rritje, me gjithnjë e më shumë kompani që zhvillojnë mjete përgjimi për organizatat e zbatimit të ligjit.

Aktivistët kundër mbikëqyrjes i akuzojnë ata se po ndihmojnë qeveritë që në disa raste po përdorin mjete të tilla për të goditur të drejtat e njeriut dhe të drejtat civile. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat