Ky shtet ka çmimin më të lirë të iPhone 14 në Evropë

Mobile

Ky shtet ka çmimin më të lirë të iPhone 14 në Evropë

Më: 21 shtator 2022 Në ora: 18:46
iPhone 14

Faqja e konsumatorit Hellosafe tregon se me 1049 franga, Zvicra ka çmimin më të ulët zyrtarisht në Evropë.

Është një dukuri shumë e rrallë që një produkt i konsumit në Zvicër të jetë më i lirë se kudo në Evropë.

Por ky është rasti me modelin më të ri të smartfonit që Apple e lansoi më 7 shtator.

Të dhënat e mbledhura nga faqja e konsumatorit Hellosafe tregojnë se me 1049 franga, Zvicra ka çmimin më të ulët zyrtarisht në Evropë.

Ndërsa ky çmim (relativisht) i ulët mund të jetë befasi për shumë njerëz të mësuar me koston e lartë të jetesës së vendit, fakti është se çmimet për pajisjet elektronike në Zvicër janë të vështira për t’u tejkaluar, të paktën në krahasim me vendet e tjera në Evropë.

Kjo është pjesërisht për shkak të normës më të ulët të tatimit mbi vlerën e shtuar (TVSH) në Zvicër, e cila aktualisht qëndron në 7.7 për qind.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat