Është e shtrenjtë, por nuk do ta thyeni lehtë iPhone 14

Mobile

Është e shtrenjtë, por nuk do ta thyeni lehtë iPhone 14

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 14:50
Foto ilustrim

iPhone 14 i fundit gjeti rrugën e tij në duart e Zak, nga kanali i njohur në YouTube JerryRigEverything, i cili testoi qëndrueshmërinë e telefonit.

Dizajni i modelit iPhone 14 është kopjuar kryesisht nga varianti i vitit të kaluar iPhone 13, por ka shumë përmirësime në fushën e harduerit.

Një nga ndryshimet kryesore është se Apple tani e ka bërë më të lehtë ndarjen e xhamit të pasmë dhe kostot e riparimit janë ulur.

Në mënyrë tipike, testi i qëndrueshmërisë fillon me testin e gërvishtjeve të ekranit, i cili tregon gërvishtje dhe gërvishtje të vogla në nivelin e gjashtë në shkallën Moss, me gërvishtje më të thella në nivelin e shtatë.

Kamerat në pjesën e pasme të modelit iPhone 14 sipas marketingut të Apple përdorin lente kristali safiri, por testi tregon se kjo nuk është e vërtetë pasi shenjat e gërvishtjeve fillojnë të shfaqen në nivelin e gjashtë të shkallës së Moss.

Një test djegie pak më i gjatë rezultoi në disa pikselë “të vdekur”, të cilët nuk rikuperohen, gjë që pritej.

Në fund, testi i lakimit me presion të dorës tregoi se iPhone 14 ka një ndërtim shumë të fortë dhe nuk vërehej asnjë përkulje apo plasaritje nga jashtë apo në integritetin e kasës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat