Android 14 do ta bëjë veçorinë e regjistrimit në ekran më miqësor ndaj privatësisë

Mobile

Android 14 do ta bëjë veçorinë e regjistrimit në ekran më miqësor ndaj privatësisë

Më: 20 maj 2023 Në ora: 23:20
Foto ilustrim

Android 14 beta është tashmë në dispozicion për disa telefona të mençur dhe Google kohët e fundit shtyu përditësimin e dytë beta, kështu që njerëzit kishin kohë të kontrollonin me OS-në e ardhshme të Google dhe të eksploronin disa veçori të reja.

Dhe duket se gjiganti i kërkimit po planifikon ta bëjë regjistrimin e ekranit një veçori më të orientuar drejt privatësisë.

Aktualisht, funksionaliteti i regjistrimit të ekranit në Android ju lejon të çaktivizoni regjistrimin e zërit dhe të fshihni prekjet në ekran, raporton GSM Arena.

Modaliteti i ri i regjistrimit të ekranit do t’ju lejojë të kufizoni regjistrimin në një aplikacion të vetëm ose të fshihni informacione të ndjeshme si njoftimet ndërsa jeni duke regjistruar.

Mishaal Rahman tregon se si funksionojnë këto dy gjëra në temën e tij në Twitter. Ndërsa selektoni një regjistrim ekrani me një aplikacion të vetëm, shfaqet një “karusel” me aplikacionet tuaja të hapura së fundi. Lista e plotë e aplikacioneve është gjithashtu në dispozicion.

Dalja nga aplikacioni gjatë regjistrimit do ta nxisë ekranin derisa të ktheheni në aplikacion, kështu që asnjë nga veprimet tuaja jashtë atij aplikacioni nuk do të regjistrohet.

Përndryshe, mund të zgjidhni të regjistroni gjithçka, por të fshehni vetëm informacionet e ndjeshme si njoftimet. Në fakt, i gjithë shiriti i njoftimeve është i fshehur në modalitetin e ri.

Disa komponentë të Android tashmë ofrojnë disa veçori të lidhura me privatësinë për regjistrimin e ekranit, siç është OneUI i Samsung, por kjo është hera e parë që e shohim këtë duke funksionuar në mënyrë origjinale në Android.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat