Thahet liqeni Aral, një nga më të mëdhenjë e botës

Ndryshe

Thahet liqeni Aral, një nga më të mëdhenjë e botës

Më: 14 janar 2021 Në ora: 16:00
Foto Ilustrim

Në vitet 60 ishte një nga liqenet më të mëdhenj të botës. Jo rastësisht edhe emri i tij Aral përkthehet Det. Por edhe pse në disa atlase fotoja e tij e tregon të plotë tashmë nga liqeni Aral ka mbetur shumë pak.

Në vitin 2014 krahu lindor u tha pothuajse krejtësisht.

NASA ka publikuar fotot e marra në 14 vitet e fundit nga hapësira. Tharja e tij nisi gati 50 vjet më parë kur ish-Bashkimi Sovjetik vendosi të ndryshojë rrjedhën e dy lumenjve që derdhin ujërat në të dhe kjo për të përfituar disa hapësira të reja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat