Zbulimi i neveritshëm i kafesë nga mjeku bëhet viral

Ndryshe

Zbulimi i neveritshëm i kafesë nga mjeku bëhet viral

Më: 8 mars 2021 Në ora: 19:47
Dr Karan Raj

Një mjek ka lëshuar një paralajmërim për pirjen e kafesë.

Dr Karan Raj, nga Anglia, postoi një video në TikTok rreth kafesë dhe ishte i prerë me mendimin e tij.

“Vetëm që të dini nëse pini kafe, po pini edhe buburreca”, thotë ai.

Dr Raj shpjegon se kafeja e bluar në dyqane përmban “buburreca të bluara”.

“Disa përqindje të kokrrave të kafesë infektohen me buburrecat dhe insektet e tjera”, thotë ai.

Image

“Zakonisht ato nuk mund të përpunohen plotësisht. Kështu që ata thjesht piqen dhe përdoren me kokrrat e kafesë”.

Shkencëtari australian i ushqimit, entomologu dhe themeluesi i Edible Bug Shop Skye Blackburn tha për SBS Food në vitin 2017, se australianët konsumojnë rreth një kilogram insekte çdo vit.Ajo tha se insektet ka të ngjarë të gjenden në miell, makarona, çokollatë dhe lëng frutash të cilat janë me bazë bimore dhe “të bluara”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat