Ndërtoi banesën e hollë për inati të vëllait

Ndryshe

Ndërtoi banesën e hollë për inati të vëllait

Më: 6 prill 2021 Në ora: 22:09
Ndërtoi banesën e hollë për inati të vëllait

Një burrë e ndërtoi një banesë në një vend ekstrem të papërshtatshëm para pasurisë së vëllait të tij. Synimet e tij ishin të thjeshta: të bllokonte pamjet e vëllait të tij në bregdet dhe të zhvlerësonte pronën.

Ndodhur në lagjen Manara të Bejrut, ndërtesa e hollë njihet nga vendasit si “al-Ba`sa”. Kjo ndërtesë është 2 metra e gjerë në pikën e saj më të ngushtë, dhe 14 metra e gjerë në pikën e saj më të gjerë dhe është ndërtuar në vitin 1954 pasi pronari thuhet se mori një tokë më pak të favorshme sesa vëllai i tij dhe kështu ai donte të hakmerrej.

Historia unike është marrë nga mediat në të gjithë botën, me International Business Times që e pasqyron atë pas një shkrim në Twitter  në lidhje me ndërtesën dhe mblodhi mijëra pëlqime.

Prona fitoi vëmendjen ndërkombëtare pasi urbanistja dhe arkitektja Sandra Rishani hulumtoi ndërtesën për një koleksion historish të harruara me titull “Beruit Re-Collected” në vitin 2014. Rishani u befasua që pavarësisht prejardhjes së saj në karrierë, ajo nuk kishte dëgjuar për ndërtesën Grudge deri sa ajo babai i tha asaj për këtë, kështu që ajo doli në rrugë për të zgjidhur mitin.

Rishani kujton se ishte e mrekulluar se sa e ngushtë ishte ndërtesa kur iu afrua një portieri nga ndërtesa ngjitur.

Image

Ajo më pas u kthye tek babai i saj me pyetje në lidhje me grindjen familjare që thuhej se ishte pas ndërtesës misterioze me ngjyrë rozë.

Rishani i tha Insajderit se dy apartamentet në secilin kat brenda ndërtesës janë të bukura.

“Do të doja të jetoja atje! Ato kanë një plan shumë linear”, tha ajo. “Ju hyni nga një dhomë në një dhomë tjetër. Ana ku vëllai tjetër kishte tokën e tij ka dritare me të vërtetë të larta, kështu që ata marrin shumë dritë dhe më pas pamjen e detit”.

Për Rishanin, Grudge përfaqëson më shumë sesa një pjesë qesharake të historisë gojore të dhënë nga pleqtë – është një histori e “fuqizimit midis sistemit dhe palëve të interesuara më të fuqishme”.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat