​Krimbi i vogël "erdhi në jetë" pas 24.000 vjetësh në akull

Ndryshe

​Krimbi i vogël "erdhi në jetë" pas 24.000 vjetësh në akull

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 18:46
Foto ilustrim

Organizmi mikroskopik u rikthye në jetë dhe u riprodhua në mënyrë seksuale pasi ishte shtrirë i ngrirë në ngrirjen siberiane për 24.000 vjet.

Shkencëtarët rusë kanë zbuluar një kafshë të vogël të lashtë, të quajtur bdelloidea rotifer në një mostër toke nga lumi Alazeya në rajonin Yakutia të veriut të largët të Rusisë.

Dihet që ky organizëm shumëqelizor, i cili jeton në një mjedis me ujë të ëmbël në të gjithë botën, mund të mbijetojë në të ftohtin ekstrem.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se ajo mund të mbijetojë dhjetë vjet në minus 20 gradë.

Rasti i ri, i botuar në revistën shkencore Current Biology, është deri tani periudha më e gjatë e regjistruar e mbijetesës në gjendje të ngrirë.

Organizmi u gjet në mostrat e tokës nga një thellësi prej 3.5 metrash. Materiali është midis 23.960 dhe 24.485 vjeç, thotë studimi.

Toka e veshur me acar të përhershëm, e ngrirë gjatë gjithë vitit, zbulon sekrete të mëdha shkencore për vite me radhë.

Ekspertët më parë kanë ringjallur krimbat mikroskopikë nga toka e marrë nga dy vende në Siberinë veriore më shumë se 30 mijë vjeçare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat