Kapelja e famshme e Napoleon Bonapartit del në ankand

Ndryshe

Kapelja e famshme e Napoleon Bonapartit del në ankand

Më: 16 korrik 2021 Në ora: 13:08
Kapelja

Shtëpia e ankandeve Sotheby po feston 200 vjetorin e vdekjes së ushëheqësit francez, Napoleon Bonaparte duke zhvilluar një ankand të sendeve individuale që i përkisnin atij.

Një nga më mbresëlënëset është një kapele që mendohet se e ka mbajtur gjatë nënshktrimit të Traktatit të Tilsit.

Kapelja u ble në 1814 nga politikani dhe aristokrati Michael Shaë-Stewart, i cili ishte i apasionuar pas Napoleonit dhe e çoi atë në Skoci, ku ndodhej pasuria e tij familjare.

Që nga ajo kohë është transmetuar nga brezi në brez.

Në të njëjtën kohë, deri më sot janë identifikuar vetëm 19 kapele që i përkisnin Napoleonit, të cilat ndodhen në koleksionet muzeale. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sotheby's (@sothebys)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat