Njihuni me 42 vjeçarin që fle 300 ditë të vitit, vuan nga sëmundja e rrallë

Ndryshe

Njihuni me 42 vjeçarin që fle 300 ditë të vitit, vuan nga sëmundja e rrallë

Më: 17 korrik 2021 Në ora: 06:16
Purkharam

Një fenomen i pazakontë i ka ndodhur një 42 vjeçari indian i cili pjesën më të madhe të vitit e kalon në gjumë.

Mediat e huaja bëjnë me dije se nëse shumica e njerëzve flenë 6 deri në 8 orë në ditë, një burrë indian me emrin Purkharam nga një fshat në Rajasthan vuan nga një çrregullim i rrallë që e bën atë të flejë për 300 ditë në vit.

Purkharam vuan nga një gjendje e rrallë mjekësore e quajtur Axis Hypersomnia.

Purkharam, 42 vjeç, mund të flejë deri në 25 ditë rresht sapo të marrë një sy gjumë.

Për shkak të sëmundjes së tij të çuditshme, Purkharam mund të drejtojë dyqanin e tij ushqimor vetëm pesë ditë në muaj, kështu që burri është mësuar të menaxhojë jetën e tij të përditshme si dush, punë dhe ngrënie ndërsa fle.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat