Fillon riciklimi i varrezat masive të gomave në Kuvajt

Ndryshe

Fillon riciklimi i varrezat masive të gomave në Kuvajt

Më: 7 shtator 2021 Në ora: 15:08
Foto nga vendi i ngjarjes

Më shumë se 42 milionë goma automjetesh të vjetra të hedhura në rërat e Kuvajtit kanë filluar të riciklohen, pasi shteti i Gjirit po merret me një problem mbeturinash që krijoi një nga varrezat më të mëdha në botë të gomave.

Vendi i depozitimit masiv ishte vetëm 7 km larg nga një periferi banimi. Banorët u shqetësuan nga zjarret periodikë të mëdhenj që lëshonin tym të zi të dëmshëm.

Por këtë muaj Kuvajti, i cili dëshiron të ndërtojë 25,000 shtëpi të reja në vend, përfundoi zhvendosjen e të gjitha gomave në një vend të ri në al-Salmi, pranë kufirit saudit, ku kanë filluar përpjekjet e riciklimit.

Në një fabrikë të drejtuar nga kompania e riciklimit EPSCO Global General Trading, punonjësit rendisin dhe copëtojnë gomat e skrapit, para se t'i shtypin grimcat si pllaka gome.

"Fabrika po ndihmon shoqërinë duke pastruar gomat e vjetra të hedhura dhe duke i kthyer ato në produkte të konsumit," tha partneri dhe CEO i EPSCO Alaa Hassan nga EPSCO, duke shtuar se ata gjithashtu eksportojnë produkte në vendet fqinje të Gjirit dhe Azinë.

Fabrika EPSCO, e cila filloi punën në janar 2021, mund të riciklojë deri në 3 milion goma në vit, tha kompania.

Gomat e skrapit janë një problem i madh mjedisor në të gjithë botën për shkak të sasisë së madhe dhe kimikateve që mund të lëshojnë.

Kuvajti i pasur me naftë, një anëtar i OPEC me një popullsi rreth 4.5 milionë, kishte rreth 2.4 milionë automjete në 2019, tregojnë të dhënat e Byrosë Qendrore të Statistikave, nga 1.5 milionë në 2010.

Qeveria shpreson se al-Salmi do të bëhet një qendër e riciklimit të gomave, me më shumë fabrika të planifikuara.

Grupi Al Khair transportoi më shumë se gjysmën e të gjitha gomave në vendin e ri duke përdorur deri në 500 kamionë në ditë dhe po planifikon të hapë një fabrikë për të djegur gomat përmes një procesi të quajtur pirolizë, tha CEO i tij Hammoud al-Marri.

Piroliza prodhon një lloj vaji që mund të shitet për përdorim në furrat industriale siç janë fabrikat e çimentos, dhe një hi të njohur si karbon i zi që mund të përdoret në industri të ndryshme.

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat