Dalin në ankand syzet e rralla me diamant, zbulohet çmimi marramendës

Ndryshe

Dalin në ankand syzet e rralla me diamant, zbulohet çmimi marramendës

Më: 8 tetor 2021 Në ora: 08:57
Syzat

Një palë syze të rralla diamanti dhe smeraldi nga një thesar princëror i panjohur indian do të shiten në një ankand në Londër, këtë muaj. Lentet u vendosën në kornizat e epokës Mughal rreth vitit 1890, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby’s.

Ato do të ofrohen në ankand për 1.5 milion-2.5 milion  paund (2 milion-3.4 milion dollarë) secila, tha shtëpia e ankandit. Përpara shitjes, ato do të ekspozohen në tetor për herë të parë në Hong Kong dhe Londër.

“Këto kuriozitete të jashtëzakonshme bashkojnë fije të panumërta, nga mjeshtëria teknike e prerësit dhe gjeniu i mjeshtërisë deri tek vizioni i një mbrojtësi që zgjodhi të krijonte dy palë syze krejt ndryshe nga gjithçka që ishte parë ndonjëherë,” tha Edward Gibbs, kryetar i Sotheby’s për Lindja e Mesme dhe India, .

Nuk është e qartë se kush i porositi këto, por ato ndoshta i përkasin Mughals, dinastisë që sundoi nënkontinentin në shekujt 16 dhe 17 dhe ishte e njohur për arritje të pasura artistike dhe arkitektonike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat