Piloti zbret të gjithë familjen nga avioni, ja aryeja

Ndryshe

Piloti zbret të gjithë familjen nga avioni, ja aryeja

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 13:47
Foto Ilustrim

Aleksandar Padurevic 43 vjeç nga Bosnja Hercegovina, babai i djalit dy vjeçar ka shpjeguar aventurën e tij gazetën gjermane BILD:

''Një stjuardes na shoqëroi te piloti. Ai u përpoq të bindte djalin tim Jakobin të mbante një maskë. Por ai nuk ia doli. Pastaj një burrë me uniformë na shoqëroi jashtë avionit. U trondita, sikur të më kishte goditur me një plumb. Që kur duhet të mbajnë maskë fëmijët dy vjeç?" ,shprehet i habitur babai i dy vjeçarit.

Por Kompania Lufthansa argumentoi se ata duhej t'u bindeshin rregullave të Autoritetit Amerikan për Sigurinë e Transportit (TSA).

Kjo do të thotë që pasagjerët e moshës dy vjeç e lart duhet të mbajnë një maskë gjatë gjithë fluturimit.

Sidoqoftë, një dëshmitar okular i fluturimit, Jan H nga Hamburgu, mbrojti prindërit e fëmijës, duke u shprehur se ata provuan gjithçka që djali i tyre të mbante maskën. 

Pasagjer 36-vjeçari ishte ulur në dy radhë pas familjes Padurevic.

 "Prindërit u përpoqën për të vënë maskën fëmijës. Por i vogli reagoi dhe filloi të qajë. Sipas mendimit tim, prindërit nuk mund të bënin asgjë më shumë"  është shprehur dëshmitari okular.

 Më 15 shtator, familjes i duhej të kthehej në Dallas aty ku dhe jeton përmes Frankfurtit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat