​Gruaja që luftoi me mbipeshë diagnostikohet me tumor prej 7.7 kg

Ndryshe

​Gruaja që luftoi me mbipeshë diagnostikohet me tumor prej 7.7 kg

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 20:49
Amanda Shoultz

Amanda Shoultz kaloi pjesën më të madhe të vitit të kaluar duke u përpjekur për të humbur peshë pasi vuri re se barku i saj po bëhej gjithnjë e më i madh.

Kur Shoultz, nga Dallas, Texas, shkoi në kontrollin e saj vjetor me mjekun e saj të kujdesit parësor në shkurt, ajo tha se ishte e tronditur nga numri që pa në shkallë.

"Fillova të stërvitem më shumë. Po mbaja dietë më shumë dhe, çuditërisht, po humbja peshë, por po fitoja centimetra në stomakun tim," tha Shoultz, 29 vjeç, për "Mirëmëngjes Amerikë". "Për kohën më të gjatë, mendova," Oh, thjesht duhet të fitoj peshë në stomakun tim. "

"Mbaj mend që i thashë:" Herën tjetër kur të më shihni do të bëhem 10 kilogramë më e lehtë ", tha Shoultz. "Unë thjesht supozova se ishte faji im."

Shoultz vazhdonte të ndryshonte dietën e saj për të parë nëse kishte një alergji që po shkaktonte fryrje të barkut të saj.

"Unë hoqa dorë nga të gjitha produktet e qumështit sepse mendova se ishte një alergji ndaj laktozës dhe asgjë nuk ndryshoi. Pastaj hoqa dorë nga gluteni. Unë e dua bukën, por isha e gatshme të bëja gjithçka. Kjo nuk funksionoi, kështu që unë hoqa dorë nga mishi. Asnjëra nga ato nuk më ndihmoi," tha Shoultz.

Deri në gusht, gati tetë muaj pasi vuri re rritjen, Shoultz iu referua një gastroenterologu nga një koleg në Spitalin Baylor Scott & White Heart dhe Vascular, ku ajo punon në marrëdhënie me publikun.

"Në kohën kur vizitova gastroenterologun, stomaku im ishte i fortë si një shkëmb. Nëna ime tha që mund të më kishe goditur në bark dhe të kishe thyer dorën, ishte shumë e vështirë," tha Shoultz.

Pas disa testeve që nuk gjetën asgjë përfundimisht të gabuar, Shoultz iu nënshtrua një skanimi CT në fund të shtatorit.

"Rreth katër orë më vonë, mora një telefonatë nga doktori im i cili më tha se kisha një tumor 33 centimetra në barkun tim," kujton ajo. "Dhe brenda dy ditësh nga ajo, unë tashmë isha takuar me kirurgun."

Mjekët zbuluan se tumori i Shoultz ishte kanceroz. Ajo u diagnostikua me liposarkoma, një formë e rrallë e tumorit që, në shumicën e rasteve, nuk paraqet asnjë simptomë derisa tumori të bëhet i madh dhe të pushtojë organet ose indet e tjera, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH).

Në rastin e Shoultz, tumori ishte formuar rreth veshkës së saj të djathtë dhe gjëndrës mbiveshkore, por ajo nuk përjetoi asnjë simptomë që të tregonte se kanceri po rritej brenda saj.

Më 27 shtator, Shoultz iu nënshtrua një operacioni dy-orësh për të hequr tumorin, të cilin mjekët zbuluan se me heqjen e tij peshonte 7.7 kilogramë.

Mjekët gjithashtu duhej të hiqnin veshkën e djathtë të Shoultz dhe një pjesë të gjëndrës së saj mbiveshkore. Për shkak se kanceri nuk ishte përhapur në pjesë të tjera të trupit të saj, ajo nuk duhej t'i nënshtrohej kimioterapisë.

"Sapo dola nga spitali, stomaku im u kthye në normalitet. Tani unë jam duke ngrënë të gjithë ushqimin që më ka munguar, në mënyrë që të kem përsëri peshë," tha Shoultz.

Ajo thotë se po e ndan historinë e saj publikisht pasi dëshiron që njerëzit e tjerë, veçanërisht gratë, të dinë rëndësinë e njohjes dhe dëgjimit të trupave të tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat