Publikohen fotografitë e nëntënjakëve, tani 5 muajsh

Ndryshe

Publikohen fotografitë e nëntënjakëve, tani 5 muajsh

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 06:49
Nëntë vogëlushët

Imazhet e para të publikuara të nëntënjakëve që thyen rekordin botëror të lindur nga e njëjta nënë.

Halima Cisse shkëlqen me krenari me foshnjat, pesë muaj pasi ajo bëri bujë në mbarë globin kur lindi në klinikën Ain Borja në Casablanca.

Ajo theu rekordin e mëparshëm botëror të vendosur nga ‘Octomum’ Nadya Suleman në vitin 2009, e cila lindi tetë foshnja që mbijetuan.

Duke folur ekskluzivisht për MailOnline, Cisse, 26 vjeç, tha se të gjithë ata janë mirë. Ata po forcohen çdo ditë e më shumë dhe mund të lejohet që së shpejti të largohen nga kujdesi mjekësor në mënyrë që të lirohen në shtëpi.

Nëntë vogëlushët e zonjës Cisse, të cilët u ngjizën natyrshëm, peshonin secila nga 500 gram deri në 1 kg kur lindën dhe duhej të qëndronin në inkubatorë në njësinë e kujdesit intensiv të klinikës, ku u kujdesën gjatë gjithë kohës nga një ekip mjekësh dhe infermierësh.

Ndërsa foshnjat i afrohen gjashtë muajve, Cisse dhe partneri Kader Arby, 35 vjeç, festuan duke publikuar fotografi të reja.

Fotot e reja tregojnë djemtë – Oumar, Elhadji, Bah dhe Mohammed VI – me kostume të gjelbra që mbajnë fjalën ‘Brother’ mbi to.
Vajzat – Adama, Oumou, Hawa, Kadidia dhe Fatouma – ndërkohë veshin një përzierje veshjesh rozë dhe blu.

Të gjithë fëmijët Arby janë shtetas të Malit dhe ata u vizituan javën e kaluar nga Djaminatou Sangare, Ministri i Shëndetësisë i vendit.

Ata u hoqën nga inkubatorët në fillim të gushtit që kur familja jetonte së bashku në banesë afër spitalit, në mënyrë që stafi mjekësor të vazhdojë t’i monitorojë.

Duke përshkruar lindjen, Halima tha: Ndërsa foshnjat po dilnin jashtë, kishte kaq shumë pyetje që më kalonin në mendje. Isha shumë i vetëdijshëm për atë që po ndodhte dhe më dukej sikur po dilte një lumë e pafund foshnjash.

Fatura e kujdesit deri më tani po i afrohet ekuivalentit të 1 milion paund, dhe shumica është paguar nga qeveria e Malit.

Ajo pothuajse vdiq nga humbja e gjakut gjatë lindjes, me mjekët që vlerësuan se vetëm barku i saj peshonte pothuajse 30 kg, i përbërë nga foshnjat dhe lëngu amniotik.

Çifti u martua në vitin 2017 dhe gjithashtu kanë një vajzë tjetër, Souda.

Image
Nëntë vogëlushët
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat