Me një test të thjeshtë e zbuloni se a ju mungon një muskul në dorë

Ndryshe

Me një test të thjeshtë e zbuloni se a ju mungon një muskul në dorë

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 19:34
Foto ilustrim

Fshehur në trupat tanë është shenja e evolucionit njerëzor. Jonathan Benion nga Instituti i Anatomisë së Njeriut në Salt Lake City SHBA tregon se ne nuk vërejmë një muskul të vetëm në kyçin e dorës dhe arsyeja mund të jetë se një numër i madh njerëzish nuk e kanë atë.

Benion shpjegon se shumica e njerëzve kanë 20 muskuj në parakrah dhe të gjithë na ndihmojnë të kthejmë krahun, të lëvizim kyçin e dorës, të tundim krahët dhe shumë më tepër. Sidoqoftë, disa njerëz kanë vetëm 19 muskuj, dhe atyre u mungon një që mund të zhduket nga trupat tanë përgjithmonë - tendini palmaris longus.

Supozohet se 14 për qind e popullsisë njerëzore nuk e kanë këtë muskul, megjithëse ai ndryshon në popullatat aziatike, afrikano-amerikane dhe indiane.

Si ta kontrolloni nëse e keni atë muskul apo jo?

Përkulni pak kyçin e dorës dhe prekni gishtin e vogël me gishtin e madh. Nëse tendoni në pjesën e sipërme të pjesës së brendshme të kyçit është i dukshëm, ju e keni atë. Nëse jo, ju ndoshta nuk e keni. Është gjithashtu mjaft normale që është e dukshme nga njëra anë dhe jo nga ana tjetër.

“Ky muskul mund të ndihmojë pak në përkuljen e kyçit. Zakonisht është i dukshëm përmes lëkurës, por nuk është i nevojshëm për aktivitetet e përditshme. Nëse nuk e keni këtë muskul, sërish mund t’i bëni të gjitha lëvizjet me krahë dhe kyçe, si dhe ta keni”, përfundon Benion.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat