Ariu polar hanë një drerë, shkencëtarët thonë se është provë e ndryshimit të klimës

Ndryshe

Ariu polar hanë një drerë, shkencëtarët thonë se është provë e ndryshimit të klimës

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 15:59
Foto

Një video që shfaq një ari polar duke ngrënë një dren është dëshmi e ndryshimit të klimës.

Një ari polar femër mbyti një dren në ujë dhe më pas e nxori në breg. Videoja është realizuar në arkipelagun norvegjez të Svalbardit dhe është realizuar nga një grup shkencëtarësh polakë. Pretendohet se është një pamje e rrallë.

Shkrirja e akullit të detit po i detyron arinjtë të jetojnë më gjatë në tokë. Me më pak foka dhe më shumë drena, ata duket se janë të detyruar të ndryshojnë zakonet e tyre të të ngrënit.

Kjo skenë çon në përfundimin se arinjtë polarë po gjuajnë gjithnjë e më shumë kafshë tokësore.

Svalbard është më shumë se 1000 kilometra nga Poli i Veriut. Aty jetojnë afro 300 arinj dhe afër 20 mijë drerë.

Ka indikacione se arinjtë kanë gjuajtur drerë gjithnjë e më shumë në dekadat e fundit. Gjuetia e drerit është e ndaluar që nga viti 1925 dhe për këtë arsye një numër i madh i kësaj specie shtazore. 
 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat