Gjyshja që mësoi shkrim e lexim në moshën 104 vjeçare

Ndryshe

Gjyshja që mësoi shkrim e lexim në moshën 104 vjeçare

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 08:10
Foto ilustrim

Kuttiyamma, një grua 104-vjeçare në shtetin jugor indian të Kerala, kishte dashur gjithmonë të shkonte në shkollë.

Por një martesë e hershme dhe një jetë e përqendruar në punët e shtëpisë i dhanë fund kësaj ëndrre.

Por ëndrra e saj u bë realitet kur më në fund pati një shans për t’u bashkuar me një program arsimimi të sponsorizuar nga qeveria.

Në moshën 104-vjeçare, ajo mësoi të lexonte dhe të shkruante – diçka që kishte dashur të bënte që kur ishte fëmijë.Dhe më pas ajo u bë kryefjalë duke shënuar 89 pikë nga 100 në testin zyrtar të shkrim-leximit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat