Krijuesit në TikTok kanë mundësi të reja për të fituar më shumë

Ndryshe

Krijuesit në TikTok kanë mundësi të reja për të fituar më shumë

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 10:32
Foto ilustrim

TikTok ka ofruar mënyra të reja për krijuesit në këtë rrjet për të fituar para nga publikimi i përmbajtjes së tyre.

Megjithëse platforma e videove me format të shkurtër i ka lejuar tashmë krijuesit të pranojnë dhurata virtuale nga fansat gjatë videove TikTok LIVE, shtimi i veçorive të reja do t’i lejojë krijuesit të pranojnë pagesa dhe dhurata edhe kur nuk transmetojnë video live. Kjo do të jetë e mundur nëpërmjet opsioneve Këshilla dhe Video Dhurata.

Këto funksione vijnë së bashku me portalin e ri “Creator Next”, i cili organizon të gjitha mundësitë e fitimit të parave të përmbajtjes së TikTok në një vend.

Tani krijuesit e TikTok, me të paktën 10,000 ndjekës, do të jenë në gjendje të aplikojnë për ‘Tregun e Krijuesve’ të TikTok për të bashkëpunuar me markat në sipërmarrje të ndryshme biznesi.

Ndërkohë, veçoritë ‘Këshilla dhe Dhurata Video’ do t’i lejojnë krijuesit të fitojnë para nga videot e tyre, ndërsa u ofrojnë fansave një mënyrë për të treguar mbështetjen e tyre për krijuesit e tyre të preferuar.

Këto veçori e vendosin TikTok në konkurrencë më të drejtpërdrejtë me platforma të tjera, si Instagram ose YouTube, ku krijuesit kanë mënyra të ndryshme për të gjeneruar të ardhura nga përmbajtja e tyre.

Karakteristikat e reja të fitimit të parave të TikTok janë më të aksesueshme për krijuesit në SHBA, Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani, Francë, Itali dhe Spanjë (Kanadaja dhe Australia do të kenë akses në muajt e ardhshëm).

TikTok pretendon se krijuesit do të marrin 100% të këshillave që përdoruesit u japin atyre përmes funksioneve të reja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat