Qentë mund të dallojnë gjuhët e ndryshme sugjeron një studim i ri

Ndryshe

Qentë mund të dallojnë gjuhët e ndryshme sugjeron një studim i ri

Më: 6 janar 2022 Në ora: 15:12
Qentë

Nëse do të transferoheshit në një vend të ri me një gjuhë tjetër dhe do të sillnit me vete qenin e familjes, ka të ngjarë që kafsha juaj do ta kishte të vështirë të kuptonte urdhrat nga vendasit, sipas një studimi të ri që shikon se si truri i qenve reagon ndaj gjuhëve të ndryshme.

Skanimet MRI zbuluan se truri i qenve mund të bëjë dallimin midis gjuhëve të njohura dhe të panjohura, duke i bërë ato kafshët e para të njohura dhe deri më tani të vetmet jo-njerëzore që mund të bëjnë dallimin midis gjuhëve njerëzore.

Studimi i ri, i cili u publikua në internet më 12 dhjetor 2021, në revistën NeuroImage , u konceptua nga autorja kryesore Laura Cuaya, një neurobiologe në Universitetin Eotvos Lorand në Hungari, e cila kohët e fundit u zhvendos nga Meksika në Budapest së bashku me qenin e saj Kun-kun.

"Ne vumë re se njerëzit në Budapest ishin shumë miqësorë me qentë dhe shpesh i afroheshin Kun-kun dhe flisnin me të," tha Cuaya për Live Science. "Kun-kun zakonisht u kushton shumë vëmendje njerëzve, kështu që pyesja veten nëse ai vuri re që njerëzit në Budapest flasin një gjuhë tjetër."

Cuaya dhe ekipi i saj trajnuan 18 qen, duke përfshirë Kun-kun, që të shtriheshin pa lëvizur në një aparat MRI, në mënyrë që studiuesit të mund të skanonin trurin e tyre. Ndërsa qentë po skanoheshin, studiuesit u luajtën qenve tre regjistrime të ndryshme: një lexim spanjoll nga libri i famshëm për fëmijë "Princi i Vogël"; një lexim hungarez nga i njëjti libër; dhe një sërë zhurmash njerëzore që nuk i ngjanin aspak fjalës. Të gjithë qentë ishin ekspozuar vetëm në njërën nga dy gjuhët, që do të thotë se njëra ishte e njohur për ta dhe tjetra ishte e panjohur.

Skanimet e trurit sugjeruan se jo vetëm që qentë ishin në gjendje të dallonin qartë mes të folurit dhe jo të folurit, por gjithashtu reagonin ndryshe ndaj gjuhëve të njohura dhe të panjohura, sipas një deklarate nga studiuesit .

Studiuesit dyshojnë se korteksi parësor i dëgjimit dhe korteksi sekondar i dëgjimit në trurin e qenve (të dyja të vendosura brenda korteksit të përkohshëm që ndodhet afërsisht në nivelin e veshit në kafkë) i lejojnë qentë të përpunojnë të folurin në dy hapa, të njohur si "përpunimi hierarkik”, ka thënë Cuaya. "Korteksi parësor i dëgjimit zbulon nëse një tingull është e folur apo jo," tha ajo. "Pastaj, korteksi sekondar i dëgjimit bën dallimin midis një gjuhe të njohur dhe një gjuhe të panjohur."

Studiuesit dyshojnë se qentë nuk janë të vetmet kafshë që mund të bëjnë dallimin midis gjuhëve njerëzore. " Truri është jashtëzakonisht i mirë në kapjen e modeleve dhe secila gjuhë ka një sërë tingujsh dhe modelesh që i bëjnë ata të ndryshëm nga njëri-tjetri," tha Cuaya. "Pas disa trajnimeve, truri i shumë kafshëve duhet të jetë në gjendje t'i njohë këto modele."

Megjithatë, ajo që i bën qentë unikë është se ata nuk kanë nevojë të trajnohen për të bërë dallimin midis gjuhëve njerëzore. "Truri i tyre e zbuloi ndryshimin spontanisht, ndoshta për shkak të procesit të zbutjes," tha Cuaya. "Ndërsa është e mundur që shumë specie mund të bëjnë dallimin midis gjuhëve njerëzore, qentë janë një nga të paktët që janë të interesuar të na dëgjojnë."

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se qentë madje mund të dallojnë kur njerëzit po i gënjejnë, raportoi më parë Live Science..

“Përvoja ime me qentë më ka treguar se ata vazhdimisht i kushtojnë vëmendje botës së tyre sociale dhe gjithçkaje që ndodh rreth tyre”, tha Cuaya. "Mendoj se qentë dinë për ne më shumë sesa imagjinojmë ne."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat