​85-vjeçari nga India pretendon se ka marrë 12 doza kundër COVID dhe dëshiron më shumë

Ndryshe

​85-vjeçari nga India pretendon se ka marrë 12 doza kundër COVID dhe dëshiron më shumë

Më: 11 janar 2022 Në ora: 19:39
Brahmdeo Mandal

Edhe pse shumë në botë ende hezitojnë, për disa arsye, të marrin vaksinën e koronavirusit, ndoshta indiani 85-vjeçar Brahmdeo Mandal do t'i qetësojë ata.

Mandal është aq i emocionuar për vaksinimin sa që ka marrë deri më tani 12 doza të vaksinës kundër COVID-it, shkruan New York Times.

Ai thotë se e ka marrë dozën e parë më 13 shkurt në një klinikë lokale dhe që atëherë nuk e ka ndalur më. Ai regjistroi datën dhe vendndodhjen e çdo vaksinimi në ditarin e tij të xhepit. Goditja e nëntë, tha ai, ishte më 24 shtator në orën 12:32 në spitalin e Kalashanit të rrethit të Madhepurës.

"Ndjeva se po ndihmonte shëndetin tim të përgjithshëm," i tha ai NYT në një intervistë telefonike.

Ai thotë se dhimbjet e shpinës i janë ulur, se përgjithësisht ndihet më mirë dhe se i është përmirësuar oreksi.

Mandal vazhdon duke thënë se ai ka qenë vazhdimisht në kërkim të lokacioneve të reja ku po kryhen vaksinimet. Kur mësonte vendin, shkonte atje dhe merrte vaksinën sepse askush nuk e njihte.

Amarendra Narayan Shahi, shefi i mjekësisë në Madhepura, thotë se ai foli me Mandala, i cili i tha atij për kërkimin e tij për doza më të larta, sepse ai besonte se shëronte sëmundjet e tij të tjera, shumë prej të cilave ishin të natyrshme në ato vite.

“Po, ai pretendon se ka marrë 12 doza”, tha doktor Shahi, i cili tregon se ka ngritur një grup hetimor prej tre anëtarësh që do të kontrollojë gjithçka.

Për nëntë nga 12 dozat që Mandal raportoi se kishte marrë, ai tha se përdori kartën e tij të identitetit dhe numrin e tij të telefonit mobil. Pas kësaj, tha ai, kaloi në format alternative të identifikimit, si karta e votimit dhe numrat e telefonit të gruas dhe miqve të tij.

Mandal pranoi se sa herë që aplikonte për një dozë të re, ai pyetej nëse e kishte marrë vaksinën më parë apo jo.

“Sa herë u thashë se nuk e bëja”, u shpreh i sinqertë këtë herë.

Tani për tani nuk është e qartë se si Mandala ka marrë vesh për këto përpjekje, por duket se ai është mburrur publikisht për gjithçka, pas së cilës dikush ka treguar gjithçka për mediat vendase. Autoritetet në qarkun Madhepur kanë nisur që atëherë një hetim.

Duhet të theksohet se nuk ka indikacione se rritja e sistemit imunitar me 12 vaksina antiCOVID-19 sjell ndonjë përfitim real ose se do të ndihmonte në ndonjë gjë tjetër përveç asaj që kjo vaksinë shërben realisht.

Në të kundërt, ekziston një debat i vazhdueshëm nëse rritja e sistemit imunitar me vaksina mund të shkaktojë lodhje ose ta pengojë atë të reagojë ndaj versioneve të ardhshme të vaksinës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat